Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Pravda a láska v čase cholery (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

autor blogu zije v binarnom

jednonulkovom, ciernobielom svete. Ak bude na najblizsie volby na zvolitelnom mieste AKEJKOLVEK strany, pravdepodobne tu stranu volit nebudem. Nakoniec budem parafrazovat inych filozofov a politologov: ... historia, zivot vobec nie je o boji lasky voci nenavisti a pravdy voci lzi. Vacsinou ide o boji jednej lasky voci druhej laske a jednej pravdy voci tej druhej. Chcel som napisat, ze zavidim autorovi blogu, ako majitelovi pravdy, ze je vzdy na tej spravnej strane. Trochu som sa zamyslel a skor sa i zda, ze ho lutujem...
 
Hodnoť

Herr Dostal

toho Havla ste si mohol odpustit, o tom kto to v skutocnosti bol a z akeho prostredia pochadzal uz dnes nevie len ten kto nechce vediet. Ja by som sa urazil keby ma niekto porovnaval s potomkom nacistickych kolaborantov, zvrhlym alkoholikom a co je najhorsie, StB “chovanym” kvazi disidentom. Ti skutocni disidenti sa nevalali v teplej base ale kopali v Jachymovskych baniach. A to nehovorim o jeho prejave … v 89’ bola situacia ina ale dnes by sa mnohi cesi za Havla hanbili tak ako za Zemana.
 

Veru

ta ŠTB ho mala v merku tak dlho, že by tomu nikto neveril, že vydržal, nepiť a neklamať. Keď som nedávno videl, jeho osobné listy, kmotre mojej mamy, mal vtedy 18 rokov. Vedel kresliť, písať básne a hlavne, vedel, komu to má poslať, aby si ho niekto z branže všimol. Ubehlo 15 rokov a kmotra ho posiela do USA, aby sa niečo naučil, zistila, že má talent a už aj slávu z pár hier, ktoré mu už hrali. Píše sa rok 1969 a tiež nedávno, som si prečítal jeho rozhovor z tej doby s A.J.Liehmom. Ten človek, už vtedy mal na to, aby nás reprezentoval, ako Prezident. S tým pitím, samozrejme treba opatrne. Havla som na verejnosti, nikdy nevidel opitého a to by si radi, samozrejme, jeho odporcovia, posúvali. Ja si otváram fľašu červeného, a verím že opäť slušnosť zvíťazí.
 

Drahy Frenkis,

nikto netvrdi ze Havel bol hlupak, to nieje mimochodom ani Zeman. Havel je kontroverzna postava aj pre samotnych cechov, prezentovat ho ako statnika ktovieakeho formatu a primeriavat podla neho buducich prezidentov … I’m sorry Sir but it’s too much.
 

Ďakujem

môj milý Lee H. Oswald. Veľa ešte nemusí znamenať, že všetko vieme. Tých pár rokov, čo nám, ano hovorím v množnom čísle aj keď Tvoj vek nepoznám. Určite ani dnešný priemerný život nám nestačí, kým by sme sa dočkali, či sa dozvieme, kto bol vlastne LH Oswald? Nieto ešte, kto a kým je náš milovaný Zeman. Havla som mal možnosť poznať v roku 1977 len z našej Pravdivej a Rudej tlače. V roku 1986 straníci nosili zo sekretariátov červenú brožúrku s názvom, "Kto je Václav Havel?". Kamarát mi ju požičal na pár sekúnd, ale stačilo, že v nej bol vyliaty kus hnoja na objednávku. Nechcel ju dať z ruky, čo do dnes nechápem, veď šíril "osvetu", ako komunista. Havel sa mi dokonca ospravedlnil osobne v roku 2007, keď mi v jeho "Knihovne VH" predali zabalenú vadne tlačenú knihu, čo som fakt nečakal. Do dnes si to však vážim. Politika? Vzory politiky, vzory osobností. Každý máme svoje zvyky, chyby, sme ľudia, sme omylní. Sú však omyly a sú úmysly. Plánovaný politický zločin v boji o moc, to je skutočná cholera!
 
Hodnoť

Ako vybudovať prijateľnú demokraciu

v štáte, kde väčšina voličov je ako diskutujúci predo mnou, alebo horší...

Urazil by som sa keby ma niekto s nimi porovnával...
 
Hodnoť

Volil by som Palka a Grygara

V poslednej televíznej diskusii pred prezidentskými voľbami v Česku pár krát ukázali tvár Jiřího Grygara. Voliť burana Zemana a teflónového a slizkého Drahoša je dosť tristná voľba. Pokojne by som ale volil kresťana, astronóma a astrofyzika Grygara.

Čo sta týka nášho prezidenta, čudujem sa ako je Andrej Kiska stále v niektorých kruhoch a médiach zveličovaný, pritom jeho mandát sa preklopil do druhej polovice a nič zásadné doteraz neukázal.
Žiadna zásadná myšlienka po ňom nateraz nezostala. Aj keď Kiska nie je zlý prezident, chcel by som lepšieho.
Kiskove zveličovanie mu škodí. Havlovi nesiaha Kiska ani po členky. Keď Havel v druhej polovici 80. rokov za jeho názory a aktivity viackrát uväznili, v tom čase si podával Kiska žiadosť o vstup do KSČ. Občasné porovnávanie Kisku s Havlom je nepatričné a dehonestujúce pamiatku V. Havla.
Kiska nemá ani dar údernej intuície Fedora Gála, nemá dar koncepčnosti Petra Zajaca, nemá vytrvalosť Vladimíra Palka, nemá erudíciu Ivana Mikloša. Uvidíme, keď si ľudia budú môcť vybrať medzi niekym lepším ako je Andrej Kiska. Ostatný rok Kisku v úrade ukázal sa, aké slabiny má kandidát, ktorý nikdy nepôsobil v politike. Kiska bol kandidátom KSČ, ale do KSČ ho nevzali. Nevieme čo Kiska robil v Novembri 89, nevieme čo si myslel o vzniku Slovenska, nevieme kde by stál pri zápase s Mečiarom. Kisku nebolo počuť keď unášali syna prezidenta Kováča, Kiska mlčal, keď v plameňoch zomieral Róbert Remiáš, Kiska bol ticho keď sa prevalila kauza Gorila, Kiska si hľadel svoj biznis a mlčal aj vtedy keď Kaliňak s Ficom šikanoval Hedvigu Malinovú.

Chcel by som za prezidenta niekoho lepšieho, ako je Andrej Kiska. Takým kandidátom by bol Vladimír Palko. Kiska je človek bez bez príbehu, Palko s príbehom. Palko s charizmou aj bez úradu, Kiska žiaľ po minulom roku s mizernou charizmou v úrade. Palko ukotvený v kresťanstve, účastník sviečkovej demonštrácie, Kiska neukotvený kandidát KSČ, bez politickej minulosti, ktorý sa stal prezidentom súhrou okolností, ako menšie zlo proti Ficovi. Ak by sa rozhodovalo medzi Palkom a Kiskom volím Palka.
 

 

"Václav Havel nabyl po 17. listopadu 1989 v restituci rozsáhlý majetek. Pozadí této restituční transakce, jedné z prvních, která prolomila Benešovy dekrety, je však zatemněno a objevuje se jméno pražského pozemkového krále, miliardáře Miloše Červenky."
...
"Po začátku války vstoupila na Barrandov německá správa a ateliéry se nebývale rozrostly. Točila se řada filmů, na kterých se podílela tehdejší elita českých herců. Rodina Havlů patřila k prominentním Židům, svědčí o tom fakt, že Miloš Havel a Václav Havel senior spolupracovali nejen s okupační správou, ale také s Gestapem a SD (Sicherheitsdienst). V Lucerně (která byla ve vlastnictví Havlů) ustavili rezidentůru SD a zřídili konspirativní byty. Zde získávali občany ke spolupráci s SD a Gestapem. Miloš Havel zajišťoval pro Gestapo a SD večírky, hony a zábavy s děvčaty a optoval německou národnost i občanství. Dostal doklady na německé jméno a příjmení. Pracoval zpočátku jako agent, pak jako řádný úředník pražského Gestapa. Miloš Havel dostal také celou řadu osob do koncentračního tábora a vězení.
Po válce byl Miloš Havel zařazen pod svým německým jménem na listinu válečných zločinců. Byl také obžalován, ale obvinění bylo za nejasných okolností staženo. Z této doby existují také doklady o čilých stycích Miloše Havla s StB. Miloš Havel podepsal StB také spolupráci. Po navázání spolupráce s StB odcestoval Miloš Havel do Německa."
...
"Václav Havel nebyl řadový disident. Jezdil v lepším automobilu než tehdejší předseda komunistické vlády (vlastnil luxusní Mercedes), obýval rozlehlý a komfortní byt na Rašínově nábřeží a stejně tak měl k dispozici svou usedlost Na Hrádečku, kde mohl nerušeně pořádat své disidentské seance.
Havlův čas přišel v listopadu 1989, když na Letné a z balkonu Melantrichu mával nadšeným statisícům doufajících. V témže roce byl komunistickým parlamentem jednomyslně zvolen prezidentem a když skládal slib, přísahal symbolicky na komunistickou ústavu. Neštítil se mávat nadšeným a doufajícím davům a poté přísahat věrnost komunistické ústavě.
V roce 1990 se uvažovalo, jakým způsobem uskutečnit restituce a především v jakém rozsahu. Václav Havel, který měl tehdy v Občanském fóru rozhodující slovo, prosadil široké a rozsáhlé restituce. Vzhledem k hrozbě nároků sudetských Němců se parlament rozhodl navracet majetky zabavené teprve po 25.2. 1948.
Způsob, jakým se Václav Havel dostal k majetkům svého strýce a děda, je zahalen tajemstvím. Jeho strýc Miloš Havel byl po válce označen jako kolaborant a jeho majetek znárodněn podle Benešových dekretů. Proto se na něj klasické restituční předpisy o navracení majetku ztraceného po roce 1948, nevztahují. Václav Havel přesto jako jeden z prvních dostal veškerý majetek, o který požádal.
Možná i proto se Havel bojí tématu Benešových dekretů jako čert kříže. Na přímou otázku na svůj názor na ně uvedl pro BBC v roce 2002: „Já jsem se k tomuto velmi důležitému a citlivému tématu vyjádřil už mnohokrát, ale vždycky jsem se k němu vyjádřil, když jsem já chtěl a ne tehdy, když jakási zhysterizovaná atmosféra mě k tomu nutila, já zůstanu věrný této tradici, pokud jde o ty dekrety." Jednoznačné stanovisko k Benešovým dekretům však Václav Havel nikdy neposkytl a dobře ví proč.".
 

Nemám rád takéto eštebácke výklady

Nemám rád takéto eštebácke výklady dejín.
Nie so všetkými rozhodnutiami V. Havla som sa stotožnil /najviac ma zarážalo jeho podvádzanie manželky Oľgy, aj keď ona pri ňom statočne stála v dobrom aj zlom/

Václav Havel ale ako politická osobnosť má a zostane mať moju trvalú úctu.
 
Hodnoť

Ondro, ktoré časy nie sú zvláštne?

Myslím tým jedno tvoje konštatovanie z aktuálneho textu. Rôznosť vždy spôsobovala a bude spôsobovať zvláštnosti, ktoré sú korením existencie.

A heslá typu pravda a láska zvíťazia nad lžou a nenávisťou sú interpretovateľné rôzne. Skús sa opýtať zástancu komunistického režimu, čo je podľa neho láska a pravda. Polož podobnú otázku niekdajším priateľom Václava Havla. Je to zas a dookola o tej "nešťastnej" schopnosti interpretovať slobodne interpretovateľné. Keď si tak čítam príspevok od Lee H. Oswald na tomto diskusnom fóre zisťujem, že moje otázky sú relevantné.

Klasik povedal (mapísal): kto chce počuť a vidieť pravdu, ten nech si zapchá uši a zavrie oči.
 
Hodnoť

Naozaj žijeme zvláštne časy

a to aj v spravodajstve, kde absentuje objektivita, vyváženosť a serióznosť, stačí, že udalosť má potencál zvýšiť náklad, čítanosť, alebo ani sa to nemusí prečítať, stačí kliknutie, či lajkntie. Čím bola posledná predvolebná debata v Česku výnimočná, určite nie výkonmi kandidátov na prezidenta, "...vietor na českej mediálnej scéne rozprúdila Světlana Witowská. Razantná blondína, ktorá nenechala divákov v sklamaní z toho, že diskusiu nakoniec nemoderoval obľúbený Václav Moravec. Pri finálnom výbere mu uškodil antizemanovský ráz! Witowská na moderátorskej stoličke však zahviezdila. A ruka v ruke s jej úspechom sa začala zdôrazňovať potreba verejnoprávnej, nezávislej žurnalistiky, ktorá objektívne hľadí na všetkých zúčastnených a napĺňa tak diváčsku potrebu po informáciách okorenenú o trefné otázky". Áno objektívne hľadieť na všetkých, a preventívne ich nenálepkovať a vylučovať to je dosť zásadný a treba dodať, že aj zámerný a vedomý nedostatok našich médií, ale aj našich politikov.
 
Hodnoť

jedenzvas, z hľadiska zvláštnosti čias

boli zvláštne časy takmer všetky.

Napríklad tie, keď katolícka cirkev tvrdila, že Zem je stredobodom vesmíru, alebo dokonca, že Zem je plochá doska nesená veľkou korytnačkou. Lenže vtedy za vyslovenie opačného názoru hrozila poprava.

Dnes si môže "objektívne" hovoriť kto chce čo chce. Aspon v tomto priestore.

Ako povedal klasik: pravda je subjektívna.

Ešte k vyváženosti. Je napríkla počasie vyvážené? Je rovnaký počet dní v roku, kedy je slnečno a rovnaký počet dní, kedy prší? Ak počasie "vyvážené" nie je, ide (napríklad) o zvláštnosť?

A čo "vedomý nedostatok našich medii"? Ktoré konkrétne myslíte? Lebo súčasťou mediálneho priestoru sú ja časopisy o zvieratách, vesmíre, sexe.
 

Herr Habr,

dovolil by som si poopravit klasika … pravda je len jedna, jej interpretacia je vsak prudko subjektivna. Pravda je jednoznacna ci uz o Havlovom povode, jeho privilegovanom statuse, infiltracii Charty agentami StB, ci o jeho pochybnych restituciach. O vyzname tychto faktov mozme diskutovat ale nie ich spochybnovat.

Ja niesom “veriaci” a takisto neverim ze niekto je svaty. Odhliadnuc od vyssie spominanych faktov, je mi luto ale niesu mi sympaticke ani Havlove filozoficke blaboly na takmer akukolvek temu v kontexte jeho zivota, jeho servilnost voci “zapadu” ktora v mnohom pripomina vztah predstavitelov KSC/ZSSR a mnohe jeho rozhodnutia. Bol to taky “saso z Ost-bloku”, vnimany skor ako atrakcia nez ako seriozny statnik.

Nemusite so mnou suhlasit, ja s tym na rozdiel od VladimiraS1 viem zit aj bez toho aby som si myslel ze je niekto horsi alebo lepsi len preto ze veri v nejakeho filozofa/dramatika ci politika. Tiez by som na zaver spomenul slova klasika: „Politikům se nevěří, politikové se kontrolují. Věří se v Boha, věří se v přírodu, věří se v krásu, věří se v myšlenku, ideu. V politika se nevěří, a kdo v něho věří, je idiot!“
 
Hodnoť

Pan Dostal,

to mi stacilo. Ked ste vy hrdy na take "moralne autority" ako su Havel a Kiska, to hovori za vsetko.

Mozno by vam pomohla navsteva ocneho a usneho lekara, najlepsie vsak psychologa.
 


Najčítanejšie


 1. Ľuboslava Šusteková: Huspenina 3 140
 2. Eva Bacigalová: Do roka a do dňa (1. časť) 1 989
 3. Věra Tepličková: Žiadny strach, obyčajné celoplošné testovanie nebude! 1 542
 4. Lórant Kulík: Fotoreportáž: Postrehy a dojmy z víkendového testovania na COVID 19 v Košiciach 1 296
 5. Adrián Vološin: Aj vykastrovaný lockdown zaberá, ale premierovi to nehrá do karát celoplošného testovania 1 264
 6. Tomáš Sedliačik: Premiérova tvrdá hlava 851
 7. Andrea Vörösová: Chrípka do tváre... v kriminálnom štáte 781
 8. Jaroslav Mottl: Denník koviďáka 2020 774
 9. Marian Baran: Cez čiaru 764
 10. Michal Latta: Najlepšia slovenská tarhoňa 740

Rebríčky článkov


 1. Silvia Smolková: Tódovej "followeri"
 2. Lubomir Zahora: Obchod z diplomkami.
 3. Jaroslav Polaček: V okolí je pozitívnych viac, v meste sme na tom približne rovnako
 4. Roman Hutira: Vzdelanie zadarmo má svoju cenu (Dánsko)
 5. Miroslav Binčík: Mrhanie zdrojmi, pohŕdanie silami. A kde je perspektíva?
 6. Veronika Svabyova: Radostná DSS
 7. Veronika Svabyova: Súrodenci
 8. Silvia Smolková: “Mŕtvy mafoš je dobrý mafoš. Zachvíľu budú všetci dobrí."
 9. Ján Škerko: Moje spomienky na Dunaj v Bratislave
 10. Lukáš Baloga: Odložené dlhy by mohli spôsobiť ďalšiu finančnú krízu


Už ste čítali?