Niekoľko viet o Táni Kratochvílovej

Autor: Ondrej Dostál | 30.10.2014 o 15:40 | (upravené 30.10.2014 o 16:58) Karma článku: 12,74 | Prečítané:  5321x

Pravá koalícia SIEŤ – SDKÚ-DS – MOST-HÍD – SaS predvčerom v Bratislave hodila cez palubu svoju primátorskú kandidátku Tatianu Kratochvílovú. Politicky racionálne riešenie. A zároveň ľudsky cynický ťah.

article_photo

Poznám Táňu Kratochvílovú osobne. Poznám ju dosť dobre na to, aby som nadobudol presvedčenie, že je to príjemný, slušný a dobrý človek. Nepoznám ju dosť dobre na to, aby som vedel sám posúdiť, či by bola aj dobrou primátorkou. Hoci viacerí ľudia, ktorí sa o problémy Bratislavy dlhodobo zaujímajú a ktorým dôverujem, tvrdia, žeby na to predpoklady mohla mať.

Nepatril som medzi tých, ktorí pani Kratochvílovú navrhovali, podporovali, alebo sa ju chystali voliť. Jednak vzhľadom na špecifikum tohtoročných bratislavských volieb spočívajúce v tom, že si môžeme vybrať iba priezvisko budúceho primátora, nie aj jeho krstné meno. (Bude to Milan.) Ale hlavne preto, že OKS je súčasťou Bratislavskej občianskej koalície a nebolo by lojálne voči partnerom podporovať kandidátov konkurenčnej koalície. Navyše takej, ktorá vznikla ako trucpodnik k vašej vlastnej koalícii.

Bratislavská občianska koalícia a Pravá koalícia

Bratislavskú občiansku koalíciu vytvorili zväčša strany, ktoré spolu niekoľko mesiacov rokovali, boli otvorené spolupráci s ostatnými a snažili sa nájsť dohodu celej pravice v Bratislave. To sa, žiaľ, nepodarilo. Vo výslednej zostave je to sedemkoalícia KDH – OĽaNO – Zmena zdola, DÚ – NOVA – OKS – KDS – SMK. A priestor na kandidátke dostali aj viacerí nezávislí občianski kandidáti. Aj preto občianska. Pravú koalíciu vytvorila strana, ktorá ponuku na účasť v tých rokovaniach s neskrývaným pohŕdaním odmietla, spolu so stranou, ktorá dlhý čas vajatala a nevedela sa jasne vyjadriť, či sa k spoločným rokovaniam celej pravice pripojí, a ďalšími dvoma stranami, ktoré dokonca celé mesiace rokovali spolu s nami a potom ich celoštátne vedenia napriek opačnému postoju ich regionálnych orgánov rozhodli, že zmenia partiu. Nuž politika.

Lojalita a marketing

Asi by mi teda mohlo byť jedno, ako konkurencia naložila so svojou kandidátkou. A dokonca uznávam, že toto rozhodnutie má aj svoje pragmatické rácio a zvyšuje šancu, že primátorom Bratislavy nebude kandidát s podporou Smeru. Aj tak však mám z celej záležitosti zlý pocit. A zo spôsobu, akým sa udiala, mi v ústach ostáva čudná pachuť. Neviem si totiž zvyknúť na to, že v politike sa s ľuďmi narába ako so šachovými figúrkami. Alebo marketingovými produktmi. Nasadíme, uvidíme, či sa chytí. A ak čísla nie sú dobré, alebo nás medzičasom napadlo niečo iné, tak produkt jednoducho stiahneme. A vyskúšame nejaký ďalší produkt. Veď je to všetko len marketing.

Neprináleží mi hodnotiť, či bol najlepší nápad postaviť do volebného boja kandidátku, ktorá síce môže mať morálne a odborné predpoklady byť dobrou primátorkou, ale má len minimálne šance sa tou primátorkou stať. Napriek tomu, ak už raz k tomu prišlo, mala v tom vzťahu existovať aspoň základná lojalita, ktorá by nepripustila koncovku v podobe sťahovania vlastnej kandidátky napriek jej otvorenému nesúhlasu. Očividne neexistovala.

Príbeh Táne Kratochvílovej pritom nie je v tomto ohľade, žiaľ, nijako výnimočný. V posledných rokoch sa v rôznych konšteláciách, v rôznych politických stranách a vo vzťahu k rôznym kandidátom, či politikom udialo niečo podobné už viackrát. Vyskúšame, uvidíme, stiahneme. Neviem si však na takéto spôsoby stále zvyknúť. A pravdu povediac si na ne ani zvykať nechcem. Ľudia totiž nie sú marketingové produkty.

Nemám v úmysle používať silné slová. Nejdem nad nikým lámať palicu. Uvedomujem si, že v reálnom svete máme možnosť buď sa naučiť žiť a spolupracovať s nedokonalými politikmi, alebo donekonečna čakať na tých dokonalých. Som však presvedčený, že niektoré veci by sa jednoducho robiť nemali. A mal som silnú potrebu povedať to práve teraz a práve v tejto súvislosti. 

***
Článok môžete podporiť na VYBRALI SME.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Viacerí politici už odvolili, Slováci si vyberajú poslancov

Sledujte s nami naživo priebeh a výsledky parlamentných volieb 2020.


Už ste čítali?