Fico nám berie peniaze a dáva ich svojim kamarátom

Autor: Ondrej Dostál | 11.10.2014 o 19:51 | (upravené 11.10.2014 o 21:45) Karma článku: 18,57 | Prečítané:  5973x

Doteraz som sa nestretol s výstižnejšou definíciou daní. Vznikla na sklonku prvej Ficovej vlády a jej autorkou bola vtedy len šesťročná, ale mimoriadne bystrá dcéra mojej kamarátky. Na otázku, čo sú dane, odpovedala: "To je, keď nám Fico berie peniaze a dáva ich svojim kamarátom." V januári 2010 som ju citoval na druhom zo série mítingov Máme radi túto krajinu. Odvtedy prešlo už takmer 5 rokov. Robert Fico je znova premiérom a robí všetko pre to, aby táto definícia daní nestratila nič na svojej výstižnosti a aktuálnosti.

Ani „kradnutie v súlade so zákonom“ nie je v súlade so zákonomAni „kradnutie v súlade so zákonom“ nie je v súlade so zákonom (Denník RSS)

Najnovšie Fico daroval 17,5 milióna eur z peňazí, ktoré nám zobral, svojmu kamarátovi Igorovi Chomovi, primátorovi Žiliny. Vláda v stredu na výjazdovom zasadaní v Žiline schválila uznesenie, ktoré umožní mestu Žilina zbaviť sa dlhu vo výške 17,5 mil. eur. A aby nikto nepochyboval, že to vláda vedená smerákom a zložená zo smerákov a smeráckych nominantov spravila preto, že žilinským primátorom je tiež smerák, tak to Fico povedal na plnú hubu. Že zavážilo „aj to, že sme spoločná politická štruktúra, umožnilo prijať takéto rozhodnutia, inak by tieto rozhodnutia boli prijímané veľmi ťažko.“

Chorá doktrína

Úprimnosť mu teda nechýba, to treba uznať. Vlastne ani konzistentnosť. K tomu, že bude pri rozhadzovaní štátnych peňazí preferovať smerákov, sa otvorene priznal už v auguste 2008. Vtedy zadefinovanú líniu „kradnutia v súlade so zákonom“ drží poctivo už celé roky. Niežeby sa to nestávalo aj iným. Ale ostatní sa to snažia aspoň skrývať a hanbia sa, keď ich pri tom pristihnú. Fico to robí otvorene a bezostyšne. A dáva tým všetkým príklad, že klientelistické narábanie s verejnými zdrojmi je vlastne v poriadku. Stačí to spraviť tak, aby bolo všetko formálne v súlade so zákonom. A potom je vlastných možné zvýhodňovať.

Ficova doktrína je však chorá. Uprednostňovanie samospráv ovládaných nominantmi vládnej strany pred ostatnými je v rozpore s verejným záujmom. A na ochranu verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov tu máme dokonca aj samostatný ústavný zákon. Ten vyslovene verejným funkcionárov zakazuje „uprednostniť osobný záujem pred verejným záujmom“ (čl. 4 ods. 1) a využívať svoju funkciu a právomoci „na získavanie výhod vo svoj prospech, v prospech jemu blízkych osôb ani iných fyzických osôb alebo právnických osôb“ (čl. 4 ods. 2 písm. a).

Presne to však Fico a členovia jeho vlády teraz, zasa raz, urobili. Uprednostnili osobný záujem pred verejným záujmom. Osobným záujmom totiž nemusí byť iba záujem dotyčného verejného funkcionára, ale aj taký záujem, ktorý prináša prospech jemu blízkej osobe. Napríklad jemu politicky blízkej osobe – smeráckemu kandidátovi na primátora Žiliny, ktorý sa teraz môže chváliť, že zbavil mesto dlhu. Krátko pred komunálnymi voľbami iste nie zlé. Alebo celej - Ficovi a členom jeho vlády tak blízkej - právnickej osobe – strane SMER-SD. Odkaz je jasný – zvoľte si smerákov a budeme aj vám ako svojim kamarátom dávať peniaze, čo sme zobrali iným ľuďom.

Ani „kradnutie v súlade so zákonom“ nie je v súlade so zákonom

Konanie Fica a jeho kamarily je však nielen zavrhnutiahodné, ale podľa môjho názoru aj protizákonné. Preto si zaslúži nielen politické odsúdenie, ale aj právne kroky. O jeden som sa pokúsil, keď som v piatok podal na Fica a všetkých členov jeho vlády podnet parlamentnému výboru pre nezlučiteľnosť funkcií. Niežeby som si robil nádeje, že smerákmi väčšinovo obsadený výbor udelí pokuty vo výške ročného platu smeráckemu premiérovi a členom smeráckej vlády. Ale s chápaním daní ako peňazí, ktoré nám Fico berie, aby ich mohol dávať svojim kamarátom, sa jednoducho odmietam zmieriť.

***

Ak sa vám článok páčil, môžete ho podporiť na VYBRALI SME

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?