Vymenuje Kiska Harabinovu kandidátku?

Autor: Ondrej Dostál | 9.7.2014 o 17:06 | (upravené 9.7.2014 o 18:06) Karma článku: 8,89 | Prečítané:  2303x

Smerom ovládaný parlament navrhol prezidentovi šiestich kandidátov na sudcov ústavného súdu. Prezident Andrej Kiska piatich z nich odmietol. Šiestu kandidátku Janu Baricovú by mal zajtra vymenovať za ústavnú sudkyňu. Nemyslím si, že je to dobrý nápad. A nielen z toho dôvodu, že ju navrhol Štefan Harabin.

Dokument nie je informácia

Vážnejší problém vidím v tom, ako Jana Baricová, doteraz sudkyňa Najvyššieho súdu SR a predsedníčka jedného z jeho senátov, rozhoduje o ústavných právach občanov. Konkrétne o práve na informácie. Mal som tú česť aj osobne, keď som sa s Úradom vlády SR súdil o zvukové záznamy z prvého zasadnutia Ficovej vlády. Jej senát v roku 2010 odmietol moje odvolanie a okrem iného v odôvodnení rozsudku konštatoval, že dokument nie je informácia. Ak by sa tento absurdný názor presadil v rozhodovacej činnosti súdov, úrady by získali efektívny obštrukčný nástroj, akým odmietať veľké množstvo doteraz sprístupňovaných informácií.

Aliancia Fair-play zneužíva infozákon

Podobne sa Baricovej senát „zaskvel“ v roku 2013 v rozhodovaní o žalobe Aliancie Fair-play, ktorej Najvyšší kontrolný úrad SR odmietol sprístupniť informácie týkajúce sa slávneho nástenkového tendra. Tentoraz Baricovej senát na Najvyššom súde SR posvätil zámienku, že informácie nemožno sprístupniť, lebo vo veci prebieha kontrola. „Ak by sa však ustanovenie zákona malo vzťahovať aj na predmet kontroly (napríklad jednotlivé dokumenty z účtovníctva), potom by bolo možné akúkoľvek bežne prístupnú informáciu utajiť jednoducho tak, že niekto spustí hoci aj vnútroorganizačnú kontrolu a bude ju naťahovať donekonečna,“ upozornila vo svojej reakcii Aliancia Fair-play.

V odôvodnení rozsudku Baricovej senát navyše bezprecedentným spôsobom komentoval, hodnotil a spochybňoval motivácie žiadateľa o informácie, keď obvinil Alianciu Fair-play, že zákon o slobodnom prístupe k informáciám zneužíva ako „zámienku na kritiku orgánov verejnej správy" a „formalistické bezúčelné spory". Nestranný súd s jasným politickým názorom.

Ochrankyňa ústavných práv?

Viem, že je už asi neskoro a prezident svoje rozhodnutie nezmení. Mám však dosť zlý pocit pri predstave, žeby pani Baricová s prístupom, ktorý doteraz predvádzala, mala niekedy rozhodovať o ochrane ústavných práv občanov na ústavnom súde. Tak som dnes prezidentovi napísal, aby to predsa len ešte zvážil. Nerobím si veľké nádeje. Ale niekedy sa treba ozvať, aj keď to vyzerá beznádejne. Prinajmenšom preto, aby sa nebolo možné tváriť, že sme nevedeli.

***

Ak sa Vám článok páčil, môžete ho podporiť na VYBRALI SME.

Súvisiace informácie:

Peter Wilfling o rozhodnutí Baricovej senátu: Protiústavný, nezákonný a nelogický rozsudok.

Otvorený list Ondreja Dostála prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi

Videokomentár: Kiska mal odmietnuť aj šiestu kandidátku

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf polície Gašpar ide do civilu. Saková plánuje väčšie zmeny

Ministerka Saková predstaví nového šéfa polície v pondelok. Ohlasuje väčšie zmeny.

TECH

Pozemské deti nemajú na Marse šancu

Budú kolonizátormi červenej planéty ľudia so zmenenou DNA?


Už ste čítali?