Smer aneb Obyčajní lobisti a bizarné osobnosti

Autor: Ondrej Dostál | 9.5.2014 o 11:25 | (upravené 9.5.2014 o 12:30) Karma článku: 17,16 | Prečítané:  2567x

Smer je plný obyčajných lobistov a bizarných osobností. Ale keby len Smer! Priam by sa dalo povedať, že mnohé z dnešných regulácií sú viac výsledkom lobingu záujmových skupín a „kreativity" bizarných osobností než produktom socialistických sklonov politických elít.

Napríklad Smer najnovšie pripúšťa, že účtovníctvo sa zmení z voľnej živnosti na viazanú. Teda, že účtovníkom nebude môcť byť hocikto, ale na získanie živnostenského oprávnenia bude musieť preukázať odbornú spôsobilosť, čiže zákonom definované vzdelanie a prax. Je to klasická lobistická schéma. Nejaká záujmová skupina má pocit, že v jej brandži je priveľa konkurencie, čo tlačí ceny dolu. Preto si vymyslí spôsob, ako odstaviť časť konkurencie a sťažiť ostatným prístup na trh. Zaobalí to do rečí o potrebe chrániť zákazníka a dať mu garanciu poskytovania kvalitných služieb. Veď ľudia predsa potrebujú istoty!

Lobisti a istoty

A tak sa stanovia podmienky, ktoré musí záujemca spĺňať, hoci vôbec nie sú nevyhnutné pre výkon príslušného povolania. Alebo sa rovno vytvorí komora s povinným členstvom a ostatným sa príslušná činnosť zakáže. Prípadne sa ešte stanoví maximálny počet členov komory (numerus clausus u notárov) alebo sa skomplikuje postup pri získavaní členstva v komore (nedávne predĺženie dĺžky praxe advokátskych koncipientov z troch na päť rokov).

Dôsledkom je zníženie konkurencie a vyššie ceny pre zákazníkov. Ako výsledok „ochrany zákazníkov" lobistami. Nič iné než lobizmus nie je ani Smerom zvažovaná zmena podmienok pre účtovníkov. Vecne na ňu neexistuje žiadny dôvod. Nekvalitnému účtovníkovi nikto nezomrie na operačnom stole. A každá firma má možnosť vybrať si sama účtovníka, ktorý spĺňa jej preferencie a očakávania. A niesť za svoje rozhodnutie zodpovednosť. Tak to už na trhu chodí.

Až potiaľto je to len krištáľovo čistý obyčajný lobizmus. A teraz k tým bizarnostiam.

Bizarná obhajoba živnostníkov

Bizarnosťou č. 1 je, že táto iniciatíva nevychádza zo Smeru, ani z kruhov blízkych Smeru, ale zo Slovenskej asociácie malých podnikov (SAMP). Teda z organizácie, ktorá sa tvári, že obhajuje záujmy živnostníkov a malých podnikateľov. V tomto prípade spôsobom, ktorý časti živnostníkov znemožní alebo sťaží výkon ich doterajšieho povolania. A živnostníkom a malým firmám môže zvýšiť náklady na účtovníctvo v dôsledku zníženia konkurencie v tomto odbore.

Bizarnosťou č. 2 je, že SAMP je jednou z troch živnostenských organizácií, ktoré v roku 2011 bojovali spolu s OKS proti snahám o zvýšenie odvodovo-daňového zaťaženia živnostníkov, ostatných SZČO a dohodárov.  Naše motivácie však zrejme boli rozdielne. My sme len dôsledne obhajovali svoje presvedčenie o potrebe nízkych daní a čo najmenšieho zasahovania štátu do ekonomiky. Ako princípov, ktoré sú správne a užitočné pre živnostníkov aj pre celú spoločnosť. SAMP dnes neváha byť iniciátorom zavedenia ďalšej zbytočnej regulácie, ktorá prinesie úžitok len jednej lobistickej skupine.

Spoločne proti vlastníctvu a slobodne podnikania

Bizarnosťou č. 3 je, že hlavný presadzovateľ tohto návrhu predseda SAMP Vladimír Sirotka je nezávislou osobnosťou na eurokandidátke Obyčajných ľudí a nezávislých osobností. V krátkom čase je to už druhý uletený nápad, s ktorým sa eurokandidáti tejto partičky prezentujú. Najprv xenofóbny návrh na ochranu slovenskej pôdy pred zlými cudzincami, ktorí nám ju chcú ukradnúť, teraz dosiaľ nikomu nechýbajúca lobistická regulácia pre účtovníkov. Najprv snaha zasahovať do vlastníckych práv, teraz zasa do slobody podnikania. Ako spôsob prezentácie pred eurovoľbami je to iste zaujímavé. A, žiaľ, aj výstižné. A je celkom dobré možné, že eurokandidát OĽaNO nájde spoločnú reč so Smerom aj v tejto téme. Tam majú obyčajných lobistov a bizarných osobností tiež požehnane.

Malá reklamná vsuvka: Keď o dva týždne uspejem v eurovoľbách, tak jednu zo svojich hlavných úloh v europarlamente budem vidieť v snahe brániť tomu, aby sa na nás z Bruselu valili obdobné lobistické regulácie a bizarné nápady. Lebo aj v prípade euroregulácii ide často viac o lobizmus než o autentický ideologický socializmus. Aby sme takéto veci nemuseli na Slovensku povinne uplatňovať, ale mohli si zápas o ne vybojovať doma s našimi domácimi lobistami a bizarnými osobnosťami. V Európskej únii má byť spoločný trh, nie socializmus.

***

Článok môžete podporiť na VYBRALI SME.

(Autor je kandidátom koalície NOVA - KDS - OKS vo voľbách do Európskeho parlamentu)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?