Ficov hlas má prešetriť poslankyňa Smeru. Tak dík, Kali

Autor: Ondrej Dostál | 29.4.2014 o 11:02 | (upravené 29.4.2014 o 12:42) Karma článku: 24,93 | Prečítané:  7196x

Existuje podozrenie, že iniciatívny smerák zneužil svoje postavenie v štátnej správe na kampaň v prospech smeráckeho prezidentského kandidáta Fica. A smerákom Kaliňákom riadený rezort rozhodne, že tou najlepšou osobou na vyšetrenie tohto podozrenia je aktívna smeráčka, ktorá svoj čas delí medzi štátnu správu a poslancovanie za SMER-SD v župnom zastupiteľstve. A ešte to urobí tak, aby najväčším možným postihom hroziacim za zneužitie štátnej správy na smerácku kampaň bola pokuta 33 eur. Dokonalé samovyšetrenie.

Dokonalé samovyšetrenieDokonalé samovyšetrenie

Pred vyše mesiacom, pár dní pred prezidentskými voľbami priniesol denník SME článok o tom, že  prednosta Okresného úradu v Myjave Ing. Juraj Bakoš rozposielal obciam v okrese Myjava výzvy, aby v miestnom rozhlase odvysielali nahrávku s príhovorom Roberta Fica, ktorý bol v tom čase jedným z dvoch kandidátov v druhom kole prezidentských volieb. To, že to urobil ako prednosta, nie je košér, keďže štátny zamestnanec je podľa zákona o štátnej službe povinný „vykonávať štátnu službu politicky neutrálne a nestranne a zdržať sa pri vykonávaní štátnej služby všetkého, čo by mohlo ohroziť dôveru v nestrannosť a objektívnosť konania a rozhodovania".

S Bakošom proti Bakošovi

Spolu s mojím kolegom, trenčianskym krajským predsedom OKS, ktorý sa úplnou náhodou tiež volá Juraj Bakoš, sme sa na konanie smeráckeho Bakoša sťažovali na ministerstve vnútra. Takmer po mesiaci nám prišla odpoveď. Našu sťažnosť úplne svojvoľne a bez zdôvodnenia prekvalifikovali zo sťažnosti, ktorá sa má vybavovať podľa zákona o sťažnostiach, na podnet na prešetrenie podozrenia zo spáchania priestupku a posunuli ju prednostke Okresného úradu v Novom Meste nad Váhom. Takýto postup „vybavenia" sťažnosti pritom zákon o sťažnostiach neumožňuje, ministerstvo teda postupovalo mimo rámec vymedzený zákonom (bližšia informácia tu).

Podozrenie z možného spáchania priestupku podľa § 46 priestupkového zákona sme síce v našej sťažnosti spomenuli. To však nebol celý obsah sťažnosti. Možným postihom za spáchanie priestupku podľa § 46 je pokuta do 33 eur. To má byť primeraný trest za zneužitie funkcie prednostu okresného úradu na stranícku propagandu Smeru pred voľbami? U Kaliho majú evidentne veľmi zvláštny zmysel pre humor.

Smerák smerákovi vyšetrovateľom

A ten sa prejavil aj v rozhodnutí posunúť prešetrenie podozrenia zo spáchania priestupku prednostke Okresného úradu v Novom Meste nad Váhom. Pani prednostka Ing. Anna Halinárová je - aká to náhoda - zároveň poslankyňou zastupiteľstva Trenčianskeho samosprávneho kraja za SMER-SD. Je absurdné, aby sťažnosť proti možnému zneužitiu štátnej funkcie predstaviteľom Smeru v prospech prezidentskej kandidatúry predsedu Smeru prešetrovala iná predstaviteľka Smeru, ktorá je navyše nielen nominantkou Smeru v štátnej správe, ale aj aktívnou regionálnou političkou tejto strany.

Správny poriadok k tomu hovorí toto: „Zamestnanec správneho orgánu je vylúčený z prejednávania a rozhodovania veci, ak so zreteľom na jeho pomer k veci, k účastníkom konania alebo k ich zástupcom možno mať pochybnosť o jeho nepredpojatosti." Nuž áno. Kto už môže byť nepredpojatejší ako smeráčka vyšetrujúca zneužívanie funkcie iným smerákom na propagandu smeráckeho prezidentského kandidáta, však? Nepredpojatosť sama vo vzťahu k veci aj k podozrivému. Nemožno mať žiadne pochybnosti.

Treba už len dúfať, že pani prednostka bude postupovať prísne a nehľadiac na stranícke tričko naparí svojmu kolegovi najvyššiu možnú pokutu 33 eur. Tak dík, Kali, toto naozaj vyšlo.

Ak sa Vám článok páčil, môžete ho podporiť na VYBRALI SME.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?