Premiérova fľaša, Čaplovičova torta a vegetariánsky mäsožravec

Autor: Ondrej Dostál | 17.4.2014 o 11:29 | (upravené 17.4.2014 o 14:12) Karma článku: 19,55 | Prečítané:  2006x

Fico má konečne príležitosť vyvodiť zodpovednosť za svoj debakel v prezidentských voľbách. A dôvod uskutočniť zmenu vo vláde. Nie je to síce úplne dôvod, skôr zámienka. Ani s prezidentskými voľbami to až tak nesúvisí. Ale nevadí. Môže sa tak aspoň tváriť. A my sa môžeme tváriť, že mu to baštíme. A dokonca pri tom vôbec nebudeme musieť mať zlý pocit.

Dušan Čaplovič a Pavol Mešťan pri Riešení židovskej otázkyDušan Čaplovič a Pavol Mešťan pri Riešení židovskej otázky

Čaplovičovo krájanie torty v tvare knihy Riešenie židovskej otázky je trápnosť, aká sa len tak ľahko nevidí. Ani na Slovensku. Vydanie publikácie o holokauste, ktorá bude školám slúžiť ako doplnkový učebný text, je iste chvályhodným počinom. Ale kto videl fotky ministra krájajúceho slanú tortu s nápisom Riešenie židovskej otázky (a lahodnými bravčovými salámovými ružičkami) a nechytil sa pri tom neveriacky za hlavu?

Iste. Minister Čaplovič tú tortu „nepiekol". Ani nedal nikomu pokyn, ako má vyzerať. Ani neschvaľoval nápis na nej. Ale aj tak. Ako je možné, že minister - historik sa na mieste nechytil za hlavu ako my ostatní, a nenašiel taktný spôsob, ako z riešenia židovskej otázky nožom vykorčuľovať? A ešte sa pri krájaní nechá odfotiť a fotky vycapiť na webstránku ministerstva!

Iste. Slovensko nie je Nový Južný Wales, v ktorom premiér odstúpi pre nepriznanú fľašu vína. Ale zasa máme krátko po prezidentských voľbách a Fico ešte nikoho nepotrestal za svoje fiasko v nich. A máme za sebou polovicu volebného obdobia. Tak sa všetci môžeme tváriť tak, aby sme boli spokojní.

Fico odvolá Čaploviča a bude sa tváriť, že to nesúvisí s prezidentskými voľbami, ani s trápnou tortou, ale s polovicou volebného obdobia a vyhodnotením plnenia programového vyhlásenia vlády.

Ficovi voliči sa budú tváriť chápavo, že vedia, že to Fico nemôže priznať oficiálne, ale v skutočnosti odvolal Čaploviča kvôli voľbám. Lebo veď hanbu robí a na niekoho tú zodpovednosť treba už konečne hodiť. Maďaričovo kreslo podpredsedu Smeru si ťažko niekto všimne.

A my, ostatní, sa môžeme tváriť, že síce chápeme, že to Fico nemôže priznať oficiálne, ale že poslednou kvapkou v dlhom rade dôvodov na odvolanie Čaploviča bola tá torta. A že nová politická kultúra. Je po voľbách, zvyknime si.

Navyše by to bolo spojenie príjemného s užitočným. Nech už by boli dôvody akékoľvek a my sa pritom tvárili akokoľvek, školstvo by sa zbavilo zlého ministra, ktorý nerobí reformy, ktoré by robiť mal, a miesto toho prichádza s uletenými nápadmi, mrhá financiami na nezmysly, bojuje proti gymnáziám, súkromným a cirkevným školám.

A aby sme nezabudli - Čaplovičovu tortu vedno s ním krájal aj riaditeľ Múzea židovskej kultúry Pavol Mešťan. Miroslav Kusý sa v novembri minulého roku vzdal členstva v Rade vlády pre ľudské práva na protest proti tomu, že sa jej členom stal normalizačný komunista Mešťan. „Pre mňa bolo absurdné, že ho menovali práve do tejto rady. To je ako keď do spolku vegetariánov prijmú mäsožravca," vysvetľoval svoj postoj Kusý. Z riaditeľa Múzea židovskej kultúry krájajúceho tortu s nápisom Riešenie židovskej otázky tiež nemožno mať iný pocit ako z normalizačného komunistu v rade pre ľudské práva.

Takže keď už pôjde ten Čaplovič, nemohli by sme k nemu pribaliť aj Mešťana? Aspoň z tej Rady pre ľudské práva, čo poviete, pán premiér?

Ak sa Vám článok páčil, môžete ho podporiť na VYBRALI SME.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?