Jahnátkova roľa a Richterove úspory

Autor: Ondrej Dostál | 2.12.2013 o 10:30 | Karma článku: 19,70 | Prečítané:  1610x

Přes den lhal a v noci krad - sociální demokrat. Obaja ministri sa v týchto dňoch snažia zvláštnym spôsobom dokázať, že patria do Ficovej vlády. Predviesť neúctu štátu k súkromnému vlastníctvu v dvoch tak rozdielnych rezortoch v tom istom čase a tak podobným spôsobom je až zarážajúce. Akoby ich jedna mater mala.

Dve podoby sociálnej demokracieDve podoby sociálnej demokracie

Čo spája Jahnátkovu roľu a Ritchterove úspory? Zdanlivo nič. Teda ak myslíme na to, čo pri týchto slovách zrejme napadne väčšinu bežných ľudí. Čiže zdedenú ornú pôdu v Komjaticiach, ktorú Ľubomír Jahnátek zabudol uviesť vo svojich majetkových priznaniach. A pár tisíc eur z úspor, ktoré Ján Richter pri sebe zvykne v hotovosti nosiť, keď sa ponáhľa na vnučkin krst. Snáď až na to zvláštne vyhováranie sa oboch, keď sa im na to prišlo.

Súdruhovia na hraniciach ústavy

Ale v skutočnosti ich spája až príliš veľa. Teda ak oba pojmy budeme vnímať cez najnovšie legislatívne iniciatívy rezortov vedených spomínanými pánmi. Hoci viac ako „pánmi" by sa asi hodilo „súdruhmi". Čiže cez návrh zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskej pôdy z dielne Jahnátkovho ministerstva pôdohospodárstva a návrh novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení z dielne Richterovho ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. K obom návrhom tento týždeň končí medzirezortné pripomienkové konanie. A oba len potvrdzujú, že rešpekt k vlastníckym právam nepatrí práve k silným stránkam Ficových vlád. Napokon, ako sme to už viackrát v minulosti zažili v otázkach vyvlastňovania.

Jahnátek, ani Richter vyvlastňovať súkromný majetok nezamýšľajú. Plánujú však zasiahnuť do vlastníckych práv spôsobom, ktorý ťažko považovať za nevyhnutný, a preto obe legislatívne iniciatívy vyvolávajú oprávnené pochybnosti, či pôjde o zásahy v súlade s ústavou. Jeden vo vzťahu k poľnohospodárskej pôde, druhý vo vzťahu k dôchodkovým úsporám.

Jahnátkove role

Minister Jahnátek chce vlastníkom poľnohospodárskej pôdy obmedziť nakladanie s ňou. Keď dnes vlastníte poľnohospodársku pôdu, môžete ju predať alebo darovať podľa svojho slobodného rozhodnutia. Súčasťou vlastníckeho práva je totiž aj právo so svojím majetkom disponovať. To sa má zmeniť.

Po schválení Jahnátkovho zákona bude dispozičné právo vlastníkov pôdy značne obmedzené. Prednostné právo na jej odkúpenie získajú osoby podnikajúce v poľnohospodárstve najmenej tri roky. Najprv tie z toho istého chotára, potom tie zo susedného a nakoniec aj ostatné. Až ak žiadna z nich neprejaví záujem o kúpu Vašej pôdy, budete ju môcť predať alebo darovať niekomu inému. A ak niektorá z nich prejaví záujem kúpiť Vašu pôdu za cenu v mieste obvyklú, nebudete ju môcť predať niekomu inému, i keby Vám za ňu núkal viac.

Richterove úspory

Minister Richter sa zasa chystá fakticky zlikvidovať právo sporiteľov nakladať so svojimi úsporami v druhom dôchodkovom pilieri. Pri spúšťaní dôchodkovej reformy sa predpokladalo, že z časti úspor z druhého piliera si sporiteľ zakúpi doživotný dôchodok potrebný na krytie jeho životných nákladov. A pri zvyšku úspor sa bude môcť slobodne rozhodnúť, či ich použije na zakúpenie vyššieho doživotného dôchodku, alebo si ich naraz, či postupne vyberie.

Po schválení Richterovej novely sa jednak zmenia parametre pre iné použitie úspor z druhého piliera ako zakúpenie doživotného dôchodku a 98 % sporiteľov o možnosť výberu časti úspor príde úplne. A aj tým 2 percentám, ktorým táto možnosť ostane, sa dramaticky zmenia podmienky výberu. Doteraz to podľa zákona bolo možné aj jednorazovo (v priebehu jedného mesiaca), odteraz sa má „výber" rozložiť na obdobie najmenej 10 rokov alebo tak, aby mesačný výber nebol viac ako cca. 200 eur. A to pritom možnosť jednorazového výberu časti úspor bola zrejme jedným z dôvodov, prečo sa tak veľa ľudí pri spúšťaní dôchodkovej reformy rozhodlo vstúpiť do druhého piliera.

Skrátka a jasne: Ministri Ficovej vlády sa správajú, ako keby vaše role neboli vaše role, a vaše dôchodkové úspory neboli vaše dôchodkové úspory, ale ich. Klamal by som, keby som tvrdil, že ma to prekvapuje.

***

Ak ich zámerom chcete povedať NIE, môžete sa ozvať prostredníctvom podpory hromadných pripomienok. Proti Jahnátkovým zámerom najneskôr dnes (pondelok) do polnoci a proti Richterovým najneskôr vo štvrtok.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?