V stopách Harabina: Drzé telefonáty z úradu vlády

Autor: Ondrej Dostál | 31.10.2013 o 12:49 | (upravené 31.10.2013 o 13:02) Karma článku: 25,40 | Prečítané:  8478x

V pondelok sa skončilo pripomienkové konanie k novele petičného zákona. A úrad vlády  začal obvolávať signatárov hromadnej pripomienky, ktorou sme sa ozvali proti predlžovaniu lehôt na vybavenie petície. Odkiaľ má úrad telefónne čísla na ľudí? Tí ich predsa v pripomienke neuvádzali. Aký zákon oprávňuje úrad vlády, aby telefonoval ľuďom a pýtal sa ich, či sa naozaj podpísali pod hromadnú pripomienku?

Z rovnakej stajneZ rovnakej stajne

Legislatívne pravidlá vlády umožňujú verejnosti pripomienkovať návrhy zákonov. Môžu tak urobiť prostredníctvom Portálu právnych predpisov, na ktorom sa dá zaregistrovať po uvedení e-mailovej adresy. Alebo tak môžu urobiť aj inou formou. Napríklad podpisom na papierovú verziu pripomienky, či elektronickou formou na inom portáli. Minulý týždeň sme našu hromadnú pripomienku k novele zákona o petičnom práve zverejnili na občianskom portáli changenet.sk. Tak ako tam doteraz bolo zverejnených už množstvo iných hromadných pripomienok, petícií, či iných výziev.

A dnes som sa mi začali ozývať ľudia, že im volali z úradu vlády a zisťovali, či hromadnú pripomienku naozaj podpísali. Pred štyrmi rokmi rozposielal Štefan Harabin „ďakovné e-maily" ľuďom, ktorí sa podpísali pod výzvu Aliancie Fair-play proti jeho zvoleniu za predsedu Najvyššieho súdu SR. Účelom mohlo byť ťažko niečo iné ako zastrašiť ľudí, čo sa odvážili ozvať. Dnes našiel Harabin „dôstojného nástupcu" vo Federičovom a Ficovom úrade vlády.

Úrad vlády obvoláva signatárov hromadnej pripomienky. Informovala ma o tom Zuzana Čahojová, podľa ktorej jej to zdôvodnili tým, že „také množstvo podpisov sa im zdá podozrivé". Ona sama pritom hromadnú pripomienku nepodpísala, podpísala ju jej mama. A evidentne nie je jediná, komu z úradu vlády zavolali.

Akým právom si Federičovi úradníci dovoľujú telefonovať ľuďom? Ako sa dostali k ich telefónnym číslam? A čo má byť účelom tejto akcie? Zistiť, či sa medzi menami signatárov nenachádzajú aj ľudia, ktorí pripomienku nepodpísali? Alebo zastrašiť ľudí, ktorí si dovolili sa ozvať?

Podľa ústavy môžu štátne orgány konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon. Vcelku by ma zaujímalo, ktorý zákon toto úradu vlády umožňuje. A aké bude mať dôsledky, ak žiadny.

P.S. Ak chcete, aby zo štátneho úradu zavolali aj Vám a nestihli ste podpísať pripomienku k novele petičného zákona, môžete sa ešte stále podpísať pod hromadnú pripomienku proti okliešťovaniu infozákona. To sa im tiež nebude páčiť, takže budete mať šancu.

Ak sa Vám článok páčil, môžete to dať najavo aj na Vybrali SME.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?