Ako uspokojiť J&T aj voličov

Autor: Ondrej Dostál | 5.9.2013 o 11:36 | (upravené 6.9.2013 o 10:50) Karma článku: 23,65 | Prečítané:  4049x

Stáva sa, že sa politici snažia kupovať priazeň voličov a doslova ich korumpovať z verejných zdrojov. Stáva sa, že politici na úkor verejných zdrojov dohadzujú výhodný biznis spriazneným podnikateľským subjektom. Tým prvým sa obvykle chvália, to druhé sa zvyčajne snažia utajiť a zakamuflovať. Preto sa len zriedka stáva, že sa im jedným ťahom podaria obe veci naraz. Ficova vláda to včerajším rozhodnutím o kúpe akcií SPP dokázala. Klobúk dolu.

Vyrobiť z vody kolu a ešte si na nej aj sám pochutiť.Vyrobiť z vody kolu a ešte si na nej aj sám pochutiť.

Odkúpenie akcií materskej spoločnosti SPP od Energetického a priemyselného holdingu (EPH) je pre EPH nepochybne dobrý biznis. Zbaví sa stratového predaja plynu domácnostiam a ponechá si kontrolu na lukratívnymi a ziskovými činnosťami (tranzit a skladovanie plynu). Stratovú aktivitu zaňho preberie štát, ziskové si ponechá. No neber, keď ti núkajú taký skvelý biznis. A iste len úplnou náhodou sa medzi spoluvlastníkmi českého EPH nachádza aj slovenská J&T.

A profitovať bude aj vláda. Teda vlastne strana. Či to je vlastne momentálne jedno a to isté. Bude mať pod kontrolou ceny plynu už nielen cez regulačný úrad, ale aj cez najväčšieho predajcu plynu. Nízkymi cenami plynu bude uplácať voličov a získavať si ich priazeň. Že nie je celkom dobre možné udržiavať nízke (nižšie ako nákupné) ceny plynu pre spotrebiteľov a zároveň urobiť zo stratového podniku ziskový už nikoho zaujímať nemusí. Veď to zaplatíme všetci. Čo je pre mnohých skoro to isté ako nikto. Lebo na rozdiel od účtu za plyn im konkrétnu sumu nikto presne nevyčísli.

Len malou čerešničkou na torte je, že vláda pri tejto príležitosti porušila aj zákon o slobodnom prístupe k informáciám. Podľa § 5 ods. 4 infozákona je vláda „povinná zverejniť texty materiálov (návrhy, správy, rozbory) predložených na rokovanie vlády a prijaté uznesenia vrátane ich príloh". Vláda materiál o kúpe SPP nezverejnila. Odvolala sa na § 17, § 10 a § 11 ods. 1 písm. a). Samá voda. Paragraf 17 upravuje lehoty na vybavenie žiadosti o sprístupnenie informácie, a nemá teda nijaký súvis so zverejňovaním materiálov vládou. Podľa § 10 majú síce výnimku z povinnosti sprístupnenia informácie označené ako obchodné tajomstvo, ale nie také, ktoré sa týkajú používania verejných zdrojov a nakladania s majetkom štátu. Podľa § 11 ods. 1 písm. a) povinná osoba nesprístupní informáciu, ak „jej bola odovzdaná osobou, ktorej takú povinnosť zákon neukladá a ktorá na výzvu povinnej osoby písomne oznámila, že so sprístupnením informácie nesúhlasí". Návrh materiálu na rokovanie vlády však vláde predložil minister hospodárstva, nie súkromná firma.

Ale kto už by sa trápil takou drobnosťou ako sú nejaké paragrafy infozákona, keď sú všetci tak pekne spokojní? J&T aj voliči.

Ak sa Vám článok páčil, môžete ho podporiť na VYBRALI SME.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?