Ak bude Slota odsúdený, tak vďaka Lipšicovi

Autor: Ondrej Dostál | 11.5.2013 o 18:02 | (upravené 11.5.2013 o 18:54) Karma článku: 18,35 | Prečítané:  10192x

Jánovi Slotovi hrozí za alkohol za volantom trest odňatia slobody až do jedného roka. Otázkou ostáva, či naozaj pôjde sedieť, alebo vyviazne s podmienkou. Možno je vhodná chvíľa si pripomenúť, že nebyť Daniela Lipšica Slotovi by nehrozilo ani jedno, ani druhé.

Časy sa menia, spôsoby ostávajúČasy sa menia, spôsoby ostávajú

Slotov incident z Čadce by totiž ešte pred dvoma rokmi nebol trestným činom, ale len priestupkom. Trestným činom sa stal až v dôsledku novely Trestného zákona, ktorú v roku 2011 vláde navrhol a následne v jej mene v parlamente obhájil a presadil vtedajší minister vnútra Daniel Lipšic.

Trestný zákon síce aj do roku 2011 umožňoval postihovať alkohol za volantom ako trestný čin ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, avšak podľa dovtedajšieho znenia § 289 by sa ho Slota dopustil iba v prípade, žeby bol za šoférovanie pod vplyvom alkoholu v uplynulých dvoch rokoch odsúdený, prepustený z väzenia, postihnutý za spáchanie obdobného priestupku alebo by pri šoférovaní pod vplyvom alkoholu spôsobil inému ublíženie na zdraví alebo väčšiu škodu. Podľa dostupných informácií Slota v Čadci nikomu nestihol ublížiť, ani spôsobiť žiadnu majetkovú škodu. Rovnako nie je známe, žeby bol v minulosti za alkohol za volantom trestaný alebo priestupkovo postihnutý. To znamená, že nebyť Lipšicovej novely Slota by teraz vyviazol len s priestupkom.

Od 1. novembra 2011 hrozí vodičom šoférujúcim pod vplyvom alkoholu nielen priestupkový postih, ale aj trest odňatia slobody podľa doplneného znenia § 289 Trestného zákona. Podľa nového znenia odseku 1 sa trestom odňatia slobody až na jeden rok potrestá ten, kto „vykonáva v stave vylučujúcom spôsobilosť, ktorý si privodil vplyvom návykovej látky, zamestnanie alebo inú činnosť, pri ktorých by mohol ohroziť život alebo zdravie ľudí alebo spôsobiť značnú škodu na majetku". Nie je už teda potrebné, aby došlo k ublíženiu na zdraví alebo škode na majetku, alebo išlo o recidívu vodiča s alkoholom v krvi. Za to od roku 2011 hrozia už dva roky väzenia, nie jeden ako dovtedy.

Navyše súčasťou Trestného zákona sa vďaka Lipšicovej novele stal aj súčasný odsek 2 v § 289, podľa ktorého sa rovnako ako vodič, ktorému zistia alkohol, potrestá aj ten vodič, ktorý sa odmietne podrobiť skúške na prítomnosť alkoholu v krvi. Ani toto ustanovenie nebolo až dovtedy súčasťou Trestného zákona a nebyť Lipšicovej novely Slota, ktorý odmietol dychovú aj krvnú skúšku na alkohol, by dnes mal oveľa väčšie šance s pomocou šikovných advokátov úplne sa vyhnúť trestu.

Slota si dnes skrátka nemôže dovoliť to, čo si mohol dovoliť kedysi. To je dobrá aj zlá správa zároveň. Zlá preto, že si to nemôže dovoliť aj vďaka tomu, že už nie je poslancom NR SR, primátorom Žiliny, ani predsedom vládnej, či aspoň parlamentnej strany. A zákon by predsa mal platiť pre každého rovnako. Takže prečo až teraz? Dobrou správou však je, že si to nemôže dovoliť aj preto, že tu dnes máme lepší zákon. A v tomto konkrétnom prípade lepší najmä vďaka Lipšicovi.

Ak sa Vám článok páčil, môžete to vyjadriť aj na VYBRALI SME.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?