Na obranu Ivana Gašparoviča. A SNS

Autor: Ondrej Dostál | 28.11.2012 o 16:49 | Karma článku: 13,40 | Prečítané:  2451x

Nemám vo zvyku zastávať sa Ivana Gašparoviča. O SNS ani nehovoriac. Napokon veď ani nie je na to žiadny dôvod. Dnes síce nerád, ale urobím výnimku. Lebo dôvod je.

 Zdroj: www.topky.sk

Portál Topky dnes priniesol článok Dokument dokazujúci podvod v prezidentských voľbách? Kúpené hlasy pre Gašparoviča! Podľa článku mal v máji 2009 vtedajší predseda prešovskej krajskej organizácie SNS Anton Korba listom nabádať starostov a primátorov, aby zabezpečili vysokú účasť v druhom kole prezidentských volieb a podporu toho „správneho kandidáta". A v liste im vraj sľuboval za agitáciu drahé vecné ceny. Podľa ministerstva vnútra list "vykazuje znaky možného podozrenia z trestného činu volebnej korupcie" a bude sa ním zaoberať Úrad boja proti korupcii.

Voči názoru ministerstva vnútra možno mať prinajmenšom dve výhrady. Menej vážna je tá, že to v zákone nie je napísané až tak jednoznačne biele na čiernom, ako hovorí klasik. Ak by sme aj ponuku zo strany krajského predsedu SNS považovali za úplatok, nejde o úplatok za hlasovanie určitým spôsobom, ako to predpokladá Trestný zákon, ale za agitovanie a presviedčanie druhých, aby istým spôsobom hlasovali. Teda nejde o podplácanie voličov, ale potenciálnych agitátorov. O čom si môžeme myslieť, čo chceme, ale to samé o sebe zrejme trestné nie je.

Druhý, oveľa vážnejší problém je, že trestný čin volebnej korupcie sa do Trestného zákona dostal novelou z roku 2011. A teda nikto, ani keby veľmi chcel, nemohol svojim konaním v roku 2009 naplniť skutkovú podstatu trestného činu, ktorý je trestným činom až od roku 2011. Teda vlastne mohol, ale v roku 2009 nebolo takéto konanie trestným činom volebnej korupcie. A nikoho nemožno trestne stíhať za čin, ktorý v čase jeho spáchania nebol trestným činom. Dokonca ani také nesympatické osoby ako Ivan Gašparovič alebo nejaký potentát z SNS.

Posielam týmto srdečný pozdrav na tlačové oddelenie ministerstva vnútra a odporúčam doštudovať si čosi o zákaze retroaktivity.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?