Dobré mravy Nory Mojsejovej

Autor: Ondrej Dostál | 15.10.2012 o 11:22 | Karma článku: 16,11 | Prečítané:  3643x

Pred týždňom Nora Mojsejová prostredníctvom médií informovala, že požiadala ministerstvo vnútra, aby zaregistrovalo zmenu názvu jej strany na Nová väčšina. V skutočnosti žiadnu takú žiadosť nepodala.

Nová väčšina sa pokúša predstaviť si pani Noru vo svojich radochNová väčšina sa pokúša predstaviť si pani Noru vo svojich radochZdroj: www.facebook.com/NovaVacsina

Elektronická verzia Registra politických strán, ktorý vedie ministerstvo vnútra, ešte dnes ráno evidovala stranu Nory Mojsejovej pod názvom STRANA SLOBODNÉ SLOVO - NORY MOJSEJOVEJ. Nie ako Novú väčšinu. Je celkom dobre možné, že Nora Mojsejová pred týždňom doručila na ministerstvo nejaký papier, v ktorom sa dožaduje zmeny názvu svojej strany, ktorú si minulý rok kúpila od Pavla Ruska. Tento papier však nie je návrhom na zmenu názvu strany v zmysle zákona.

Podľa zákona o politických stranách a politických hnutiach predkladá návrh na zmenu údajov zapísaných do registra (jedným z takýchto údajov je aj názov strany) štatutárny orgán strany. Nora Mojsejová orgánom nepochybne je. V tom problém nie je. Problém nie je ani v zákonnej podmienke, aby sa navrhovaný názov strany líšil od názvu strany, ktorá je už zaregistrovaná. Pripravované hnutie Daniela Lipšica s rovnakým názvom totiž ešte zaregistrované nie je.  Problém je v niečom inom. Návrh Nory Mojsejovej sa prieči dobrým mravom. A podľa § 39 Občianskeho zákonníka neplatný je právny úkon, ktorý svojím obsahom alebo účelom odporuje zákonu alebo ho obchádza alebo sa prieči dobrým mravom".

Je, pochopiteľne, možné, že dve odlišné skupiny ľudí sa v tej istej chvíli rozhodnú založiť politickú stranu s tým istým názvom. A tá, ktorá bude pomalšia pri zberaní potrebných podpisov, bude mať jednoducho smolu. To však nie je prípad návrhu Nory Mojsejovej. Ona chce zmeniť doterajší názov svojej strany nie z dôvodu, žeby sa jej nový názov viac pozdával, ale preto, aby zabránila Danielovi Lipšicovi založiť politický subjekt s týmto názvom. A aby tým jemu a ďalším ľuďom bránila vo výkone ich práva zakladať politické strany a politické hnutia a združovať sa v nich, ktoré je zakotvené v čl. 29 ods. 2 ústavy.

Skutočnosť, že Daniel Lipšic a jeho ľudia zberajú podpisy potrebné pre zaregistrovanie politického hnutia Nová väčšina, bola verejne známa už vyše mesiaca. Bola evidentne známa aj Nore Mojsejovej. Tá napokon účel svojho konania ani nijako nezakrýva: „Preto som sa rozhodla ju premenovať, aby som zabránila takýmto politikom, aby si zakladali nové subjekty a oblbovali ľudí."

Návrh na zmenu názvu strany nie za účelom výkonu vlastného združovacieho práva, ale za účelom bránenia vo výkone združovacieho práva niekomu inému sa prieči dobrým mravom. Čo už iné, ak nie toto? Právny úkon priečiaci sa dobrým mravom je neplatný. Neplatný právny úkon nemôže vyvolať žiadne právne účinky. Preto by ministerstvo vnútra na jeho základe nemalo rozhodnúť o zmene názvu politickej strany.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?