Ivan verzus Gašparovič

Autor: Ondrej Dostál | 15.8.2012 o 15:10 | (upravené 15.8.2012 o 16:16) Karma článku: 28,21 | Prečítané:  10617x

Napísal som pánu prezidentovi. Reku keď už vyše roka čaká na ústavný súd s vymenovaním generálneho prokurátora, či by naňho nepočkal aj s podpisom novely zákona o sociálnom poistení. Áno, tej novely, čo drasticky zvyšuje odvody živnostníkom, dohodárom aj všetkým lepšie zarábajúcim a nivočí druhý dôchodkový pilier.

Počkať, či nepočkať? To je otázka.Počkať, či nepočkať? To je otázka.Zdroj: www.tyzden.sk

Dôvodom, pochopiteľne, nie sú živnostníci, ani druhý pilier. Viem predsa, že pán prezident je akoby člen SMER-u. A tak je logické, žeby sa jeho názory nemali dostávať do rozporu s názormi SMER-u a jeho šéfa. To po ňom nemôže nikto žiadať. Čo by sme však po hlave štátu aspoň teoreticky žiadať mohli, je to, aby sa jej názory nedostávali do rozporu s jej vlastnými názormi.

Novela zákona o sociálnom poistení bola schvaľovaná v zrýchlenom tempe. Dokonca v tak zrýchlenom, že bol pri tom porušený Rokovací poriadok parlamentu (a práca chvatná, málo platná) aj Legislatívne pravidlá vlády. Tie pravidlá v rámci medzirezortného pripomienkového konania dokonca tak očividne a zásadne, že som podal na ústavný súd sťažnosť, v ktorej namietam porušenie môjho petičného práva a práva podieľať sa na správe vecí verejných priamo. Ústavný súd o veci zatiaľ nerozhodol. Parlament sa na jeho rozhodnutie počkať neunúval.

Pán prezident by však na ústavný súd počkať mal. Na rozhodnutie ústavného súdu totiž už vyše roka čaká v inej veci. No čaká ako čaká. Vyhovára sa naňho. Ale nebuďme zlí, povedzme, že čaká. Parlament zvolil v júni 2011 Jozefa Čentéša za kandidáta na generálneho prokurátora. Pán prezident Gašparovič do augusta 2012 nebol schopný Čentéša do funkcie vymenovať, ani povedať, že ho nevymenuje. Vraj čaká, ako rozhodne ústavný súd. Teda, či rozhodne, že parlamentom zvoleného kandidáta za generálneho prokurátora musí alebo môže vymenovať.

S novelou sociálneho poistenia je to čosi podobné. Parlament ju už schválil. Avšak zároveň na ústavnom súde leží sťažnosť, na základe ktorej môže ústavný súd konštatovať porušenie ústavných práv občana a vrátiť návrh zákona do medzirezortného pripomienkového konania. Pravda, len v prípade, že medzičasom pán prezident schválený zákon nepodpíše a zákon nebude uverejnený v Zbierke zákonov.

Existuje nejaký dôvod, prečo by mal pán prezident v jednom prípade na ústavný súd čakať a v druhom nie? Bude v poriadku, ak bude (s odvolaním na ústavný súd) naďalej otáľať s vymenovaním Čentéša za generálneho prokurátora, ale zároveň (bez ohľadu na ústavný súd) podpíše novelu zákona o sociálnom poistení?

Čo myslíte bude pán prezident konzistentný aspoň sám so sebou? Konzičo?

Ak sa Vám článok páčil, môžete ho podporiť na VYBRALI SME.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?