Medailové nezmysly v línii tety Viery

Autor: Ondrej Dostál | 23.7.2012 o 10:58 | Karma článku: 17,40 | Prečítané:  3228x

Viac regulácií. Menej pružné pracovné vzťahy. Silnejšie odbory. A aby sa nepovedalo, tak aj zopár vyložených nezmyslov. Tak možno stručne zhrnúť návrh novely Zákonníka práce z dielne ministra Jána Richtera. Keby v jeho kresle sedela jeho legendárna predchodkyňa Viera Tomanová, návrh by asi nevyzeral inak. Duch tety Viery je späť. A tu sú tri najväčšie nezmysly.

Bronz: Práca nadčas iba z objektívnych dôvodov

Chcete si zarobiť viac tým, že budete dlhšie pracovať? Zabudnite na to. Pracovať nadčas budete môcť iba z objektívnych dôvodov.

Novela navrhuje, aby sa na práci nadčas mohol zamestnávateľ so zamestnancom dohodnúť „len v prípadoch prechodnej a naliehavej zvýšenej potreby práce, alebo ak ide o verejný záujem". Dnes sa táto podmienka vzťahuje iba na situáciu, keď prácu nadčas nariaďuje zamestnancovi zamestnávateľ. Podľa novely by podmienka musela byť splnená aj v prípade, že sa obe strany budú chcieť na práci nadčas dohodnúť dobrovoľne. Proste smola.

Striebro: Pružný pracovný čas iba s požehnaním odborov

Ponúka vám zamestnávateľ, že si budete môcť sami určovať začiatok a koniec pracovnej doby? Pomaly, pomaly. Iba keď vám to odsúhlasia odbory.

Novela navrhuje, aby zamestnávateľ mohol zaviesť pružný pracovný čas iba po dohode so zástupcami zamestnancov. Pružný pracovný čas pritom umožňuje zamestnancom, aby si v rámci zamestnávateľom stanovených limitov sami zvolili konkrétny čas výkonu ich práce. Ide o opatrenie vychádzajúce v ústrety zamestnancom. A neexistuje ani ten najmenší dôvod, aby jeho zavedenie podliehalo súhlasu odborov. Dokonca nie je žiadny dôvod ani na jeho prerokovanie s odborármi, ako je to v súčasnosti.

Zlato: „Podpora" odborného školstva

Chcete zvýšiť kvalitu odborného školstva tým, že ho viac prepojíte s praxou? Demotivujte zamestnávateľov!

Novela má zo zákona vypustiť možnosť, aby zamestnávateľ uzavrel so žiakom strednej odbornej školy alebo stredného odborného učilišťa dohodu, že ak žiak po skončení prípravy na povolanie nezotrvá u zamestnávateľa v pracovnom pomere dohodnutú dobu, tak „uhradí zamestnávateľovi primerané náklady, ktoré zamestnávateľ vynaložil na jeho prípravu na povolanie". Dohodu o zotrvaní v pracovnom pomere u zamestnávateľa síce budú môcť naďalej uzavrieť, avšak bez toho, aby mal žiak povinnosť uhrádzať primerané náklady, ktoré zamestnávateľ vynaložil na jeho prípravu, v prípade, že bývalý žiak túto dohodu nedodrží. To zníži motiváciu zamestnávateľov prispievať na prípravu žiakov odborných škôl. A to vláda tvrdí, že odborné školstvo je jednou z jej priorít. Znižovanie záujmu zamestnávateľov je naozaj nápaditá forma, ako odborné školstvo podporiť.

Žiadna sranda

Richterova novela v Tomanovej duchu však nie je len smiešno-absurdná. Evidentne zhorší podnikateľské prostredie a vytvorí nepriaznivejšie podmienky pre tvorbu nových pracovných miest. Znovuzavedenie súbehu výpovednej doby a odstupného napríklad zvýši náklady zamestnávateľov, sťaží ukončovanie pracovného pomeru a tým aj zníži motiváciu zamestnávateľov vytvárať trvalé pracovné miesta. Miesto toho, aby sa veci ako výpovedná doba alebo odstupné ponechali na dohodu zamestnávateľa a zamestnanca, budú sa ešte viac komplikovať. Komplikovanosť rozväzovania pracovného pomeru a vysoké náklady s tým spojené pritom patria k hlavným bariéram vytvárania nových pracovných príležitostí. A komplikovanejšie a nákladnejšie bude po schválení tejto novely aj všeličo iné.

Hromadnú pripomienku k návrhu novely Zákonníka práce možno podporiť do 27. júla 2012 tu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Kedy advokáti pracujú zadarmo

Vznikol u nás prvý pro bono rebríček.

Stĺpček Jakuba Fila

Figa borová v podaní Igora Matoviča

Krajina si zaslúži mať príčetného premiéra.


Už ste čítali?