Fico, ako ho poznáme

Autor: Ondrej Dostál | 17.7.2012 o 14:01 | (upravené 17.7.2012 o 14:09) Karma článku: 22,76 | Prečítané:  6226x

Časť verejnosti prepadla ilúzii, že vláda Fico II. je niečo úplne iné ako vláda Fico I. Nie je. Veľmi dobre to vidno na návrhu novely zákona, ktorým sa má zdecimovať druhý dôchodkový pilier a zároveň dramaticky dvihnúť odvodovo-daňové zaťaženie živnostníkov a ostatných samostatne zárobkovo činných osôb.

Nájdi 10 rozdielovNájdi 10 rozdielov

Novela zákona o sociálnom poistení, ktorej návrh schválila vláda 6. júla 2012, je jedným z najdôležitejších zákonov tohto roka a možno aj celého volebného obdobia. Dotkne sa významným spôsobom státisícov ľudí. Napriek tomu vláda neumožnila verejnosti vyjadriť sa k návrhu zákona tak, ako jej to ukladajú legislatívne pravidlá vlády.

Tie stanovujú, že návrh zákona má byť zverejnený na Portáli právnych predpisov. Aj preto, aby sa k nemu mohli vyjadriť aj občania, nielen štátne orgány a subjekty, ktoré si príslušné ministerstvo vyberie. Návrh novely zákona o sociálnom poistení nebol na portáli zverejnený vôbec. A verejnosť tak nemala ani teoretickú možnosť predložiť k návrhu svoje pripomienky.

Legislatívne pravidlá ďalej stanovujú, že lehota na zasielanie pripomienok k návrhu zákona má byť najmenej 15 pracovných dní. A ak nastanú mimoriadne okolnosti, ktoré sú v pravidlách vymedzené, možno túto lehotu skrátiť. Ani skrátená lehota však nesmie byť kratšia ako 7 pracovných dní. Žiadne mimoriadne okolnosti síce nenastali, ale ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny lehotu na pripomienkovanie skrátilo. Navyše nie na pravidlami dovolených minimálne 7 pracovných dni, ale len na 3 pracovné dni. Pravidlá nepravidlá.

Porušovanie legislatívnych pravidiel patrilo k „dobrým zvykom" Ficovej prvej vlády. A práve pri dôležitých zákonoch, ako napríklad zásah do vlastníckych práv kvôli výstavbe diaľníc. Teraz sa história opakuje. A znovu nejde o fazuľky.

Našťastie, sťažovať sa možno nielen na lampárni. Ale napríklad aj na úrade vlády. Tak som sa posťažoval. Lebo tu ide o vážny zásah do ústavou zaručených práv občanov (právo obracať sa so žiadosťami a návrhmi na štátne orgány - čl. 27 ods. 1 a právo podieľať sa na správe verejných vecí priamo - čl. 30 ods. 1). A riešenie, ako napraviť porušenie týchto práv, je len jedno: stiahnuť návrh novely z parlamentu a umožniť k nemu štandardné pripomienkové konanie za účasti verejnosti.

Robert Fico ani nemusí čakať na výsledky preverenia sťažnosti. Mohol by konať aj sám. Lenže to by muselo platiť, že Fico II. sa nejako výrazne líši od Fica I. A to sa teda nelíši. Je to stále ten istý Fico. Fico, ako ho poznáme.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?