To nevymyslíš, to musí byť štát

Autor: Ondrej Dostál | 3.7.2012 o 15:02 | Karma článku: 18,47 | Prečítané:  4032x

Predstavte si majiteľa kúpaliska, ktorý sa uprostred leta rozhodne vymaľovať bazény. Predstavte si prevádzkovateľa lyžiarskeho strediska, ktorý sa uprostred zimnej sezóny rozhodne rekonštruovať vleky. Nepredstaviteľné? Tak si skúste predstaviť to kúpalisko a lyžiarske stredisko ako súčasť štátnej správy. Už to ide?

Oznámenie o aktualizácii interaktívnej pomôcky pre zistenie základného čísla účtu daňovníkaOznámenie o aktualizácii interaktívnej pomôcky pre zistenie základného čísla účtu daňovníkaZdroj: http://www.drsr.sk/wps/portal

Firmy aj ľudia, za ktorých nerobí ročné zúčtovanie daní ich zamestnávateľ, majú každoročne k 31. marcu povinnosť podať daňové priznanie za predchádzajúci kalendárny rok. A k tomuto termínu musia aj zaplatiť daň, resp. rozdiel medzi tým, čo na daniach zaplatiť mali, a tým, čo už reálne zaplatili. Po novom však firmy aj ľudia majú možnosť posunúť si termín splnenia oboch povinností o tri mesiace, čiže na 30. jún. Keďže tento rok pripadol 30. jún na sobotu, odložený termín podania daňového priznania aj zaplatenia dane sa posunul až na pondelok 2. júla (najbližší pracovný deň).

A práve v tento deň sa Daňové riaditeľstvo SR, či vlastne po novom Finančné riaditeľstvo SR, pod ktoré patria aj daňové úrady, rozhodlo aktualizovať interaktívnu pomôcku pre zistenie základného čísla účtu daňovníka. Po novom totiž daňovníci neplatia dane na spoločný účet a neidentifikujú sa len prostredníctvom variabilného symbolu, ale každý daňový subjekt má pridelené vlastné číslo účtu, na ktoré má platiť daň. Je iste chvályhodné, že ľudia aj firmy majú možnosť zistiť číslo účtu, na ktoré majú platiť daň, na webovej stránke daňového úradu. Je však úplne absurdné, ak systém, ktorý to umožňuje, je z dôvodu „aktualizácie" mimo prevádzku práve v deň, keď by ho potrebovalo využiť najviac ľudí.

Iste, nemusíme si všetko nechávať na posledný deň. Iste, číslo účtu by sme si mali niekde poznačiť. Ale stane sa. Avšak pri predstave, že systém, ktorý má zjednodušiť život daňovníkom, je práve v Deň D nefunkčný nie z dôvodu poruchy alebo preťaženia, ale z dôvodu „aktualizácie", ostáva rozum stáť. Akoby ho nebolo možné aktualizovať o tri dni neskôr. To nevymyslíš, to musí byť štát.

 

***

Oznámenie o aktualizácii interaktívnej pomôcky pre zistenie základného čísla účtu daňovníka

Finančné riaditeľstvo SR oznamuje, že nakoľko prebieha aktualizácia interaktívnej pomôcky pre zistenie základného čísla účtu daňového subjektu a variabilného symbolu, bude aplikácia používateľom dočasne nedostupná. Daňové subjekty môžu počas nedostupnosti pomôcky zistiť svoje základné číslo účtu pre úhradu dane u svojho miestne príslušného správcu dane.

Zdroj: tu

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?