Haló, živnostníci, budete platiť dvakrát viac! Všimli ste si?

Autor: Ondrej Dostál | 4.6.2012 o 11:16 | Karma článku: 17,81 | Prečítané:  13401x

Keď sa predchádzajúca vláda v rámci odvodovo-daňovej reformy chystala zvýšiť odvodové a daňové zaťaženie živnostníkov, ľudí v slobodných povolaniach a dohodárov, bol z toho jeden z najväčších prúserov celého volebného obdobia. Teraz, keď čosi podobné, a ešte v oveľa brutálnejšej podobe, pripravuje Ficova vláda, zdá sa, akoby táto informácia zapadla v mori iných správ. Zámer fakticky zdvojnásobiť odvodové zaťaženie väčšiny živnostníkov si však pozornosť zaslúži.

 Zdroj: http://www.facebook.com/Obcianska.konzervativna.strana

Asi nikto nečakal, že Ficova červená vláda jednej strany bude znižovať deficit tým, že bude šetriť na sebe a na štáte. Už z letmého prečítania programového vyhlásenia vlády muselo byť každému jasné, že jednou zo sľubovaných istôt, ktoré nás určite neminú, budú vyššie dane. Návrhov, kde všade a z čoho všetkého sa majú platiť vyššie dane, je toľko, že sa v tom bežný človek už pomaly stráca.

Jedno zo zamýšľaných opatrení však dosť dramaticky vyčnieva z radu ostatných, ktoré sa buď prvoplánovo týkajú iba obmedzeného okruhu subjektov, alebo sa „strácajú" v efektoch typu „tu o pár eur vyššia daň", „tam o trochu horší úrok", „hentam o pár centov vyššia cena". Reč je o pripravovanom zdvojnásobení odvodového zaťaženia živnostníkov. Ficova vláda totiž celkom vážne uvažuje o tom, že oproti súčasnému stavu zdvojnásobí vymeriavací základ, z ktorého sa platia sociálne odvody. A človek nemusí byť práve matematickým géniom, aby mu došlo, že zdvojnásobenie vymeriavacieho základu bez zmeny sadzieb znamená zdvojnásobenie toho, čo živnostníci a ľudia v slobodných povolaniach reálne zaplatia na sociálnych odvodoch.

Popravde treba priznať, že zdvojnásobenie vymeriavacieho základu pre platenie sociálnych odvodov živnostníkmi bolo aj súčasťou návrhu odvodovo-daňovej reformy, ktorú pripravila Radičovej vláda. Vymeriavací základ pre platenie sociálnych odvodov (aj zdravotných) sa mal zjednotiť s vymeriavacím základom pre platenie dane z príjmu. Nie celkom zanedbateľný rozdiel však spočíval v tom, že výrazne smerom nadol sa malo hýbať so sadzbami odvodov. Zmeny vo vymeriavacom základe a sadzbách by sa síce negatívne dotkli výšky daňovo-odvodového zaťaženia živnostníkov, no o žiadnom zdvojnásobovaní nemohlo byť ani reči. Očakávané negatívne efekty reformy na živnostníkov boli pritom spôsobené kombináciou zamýšľaných odvodových parametrov (vymeriavací základ, sadzby) a zámeru obmedziť paušálne výdavky živnostníkov. Paušálne výdavky pritom plánuje obmedziť aj súčasná vláda. A tie dvojnásobné sociálne odvody budú spôsobené už samotnou úpravou vymeriavacieho základu. Efekty spôsobené obmedzením paušálnych výdavkov v tom zahrnuté nie sú a treba ich k tomu pripočítať.

To, čo predchádzajúca vláda plánovala vyviesť živnostníkom, jej neslúži ku cti. Proti zvyšovaniu daňovo-odvodového zaťaženia živnostníkov sa v tom čase jednoznačne postavila len OKS, hoci pochybnosti mali aj niektorí ďalší koaliční poslanci. V porovnaní s tým, čo na živnostníkov dnes chystá Ficova vláda, to však boli len kozmetické úpravy. Zvýšenie minimálnych i maximálnych vymeriavacích základov, obmedzenie paušálnych výdavkov a predovšetkým faktické zdvojnásobenie sociálnych odvodov. Jediné, o čom sa je vláda ešte ochotná baviť, je rozloženie zvyšovania odvodov v čase.

Radičovej vláda pripravila na odvodovo-daňovú reformu megazákon, v rámci ktorého sa mali novelizovať desiatky zákonov. Ficova vláda má na živnostníkov pripravenú niekoľkoriadkovú mininovelu. Rozdiel je spôsobený tým, že Radičovej vláda mala predstavu o tom, ako chce zmeniť celý systém daní a odvodov. Akurát si veľmi nevšímala, aké by boli reálne dopady jej plánov na státisíce živnostníkov, ľudí v slobodných povolaniach a dohodárov. Ficova vláda na rozdiel od svojej predchodkyne žiadnu predstavu o reforme daní a odvodov nemá. Chcel len vytiahnuť z peňaženiek ľudí oveľa viac peňazí ako dosiaľ. Preto jej stačí úplne stručná novela. A že niekto kvôli tomu bude musieť platiť dvojnásobne vyššie odvody ako doteraz, je jej srdečne jedno. Hoci je to šialený nápad aj na pomery tejto vlády.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?