Konzervatívne blbnutie so SaSkou

Autor: Ondrej Dostál | 3.3.2012 o 11:35 | (upravené 3.3.2012 o 16:54) Karma článku: 19,39 | Prečítané:  14183x

Keď som deň po odstúpení kandidátov OKS z Matovičovej kandidátky dostal zo SME otázku, koho teraz budem voliť, bez najmenšieho zaváhania som odpovedal, že budem voliť SaS a krúžkovať Petra Osuského. Mnohí krútia hlavami a pýtajú sa, čo blbnem. Aby som to ešte trochu pritvrdil, dodávam, že SaS by som volil aj v prípade, žeby na jej kandidátke nebol Peter Osuský. Prečo by konzervatívec mal voliť liberálov?

FB-skupina OKSáci volia OsuskéhoFB-skupina OKSáci volia Osuského

V štyroch veciach, ktoré sú pre mňa zásadné, mám k SaS bližšie ako k iným štandardným stredopravicovým stranám. Tu sú:

1.       SaS nepôjde do vlády s Ficom.

2.       SaS je proti korupcii.

3.       SaS je ekonomicky pravicová strana.

4.       SaS je proti centralizácii EÚ.

Ad Fico

Je pre mňa veľmi dôležité, aby môj hlas neskončil v koalícii s Ficom. Pri SaS mám istotu, že do koalície so Smerom nepôjde. Pri KDH a Moste mám naopak takmer istotu, že ak na koalíciu so Smerom budú mať vhodné podmienky, veľká časť ich predstaviteľov bude po nej poškuľovať. Pri SDKÚ síce nepredpokladám, žeby šlo do vlády so Smerom, ale modré NIE Ficovi bolo výrazne pomalšie a váhavejšie ako od začiatku jasný a nespochybniteľný postoj SaS v tejto veci.

Ad korupcia

SaS myslí boj proti korupcii naozaj vážne. Niežeby aj v SDKÚ a KDH neboli politici, ktorí by boj proti korupcii mysleli vážne. Samozrejme, že sú. Sú dokonca na dôležitých pozíciách a urobili viacero záslužných vecí v tomto smere. Rozdiel je však v celkovom nastavení. Pre SaS je boj proti korupcii principiálna záležitosť a vec základného nastavenia celej strany. SDKÚ a KDH sú síce schopné robiť reformy, ktoré priestor pre korupciu zužujú, ale ťažko sa pri nich ubrániť dojmu, že okrem úprimných bojovníkov proti korupcii majú vo svojich radoch aj ľudí, pre ktorých je to maximálne tak povinná jazda (lebo sa to všeobecne očakáva). V tom lepšom prípade. A že do odmietania konkrétnych korupčných a klientelistických praktík v tom priestore, ktorý pre ne ostáva, sa tieto strany hrnú s podstatne menším nasadením ako do reforiem celkového systému. A Most sa od SDKÚ a KDH líši akurát tým, že v ňom ani tých individuálnych protikorupčných bojovníkov veľmi nevidieť.

Ad pravica

Keďže moje názory nie sú pravostredové, ale pravicové, dôležité je pre mňa aj to, ako sa jednotlivé strany stavajú k úlohe a rozsahu štátu, k vzťahu štátu a občana, k zasahovaniu štátu do ekonomiky a spoločnosti, k výške daní a podobne. A aj v týchto otázkach cítim najmenšiu vzdialenosť od SaS. SDKÚ iste nemožno uprieť zásluhy na ceste Slovenska k slobodnejšej ekonomike, no jej pozícia je na môj vkus na pravicovú stranu príliš sociálna. A KDH a Most sa ako ekonomicky pravicové strany ani veľmi netvária.

Ad EÚ

SaS je ako jediná zo stredopravej štvorky schopná postaviť sa centralizačným a socialistickým tendenciám prichádzajúcim z Bruselu. Most je odjakživa nekriticky europtimistická strana. Kedysi euroskeptické KDH po odchode skupiny okolo Vladimíra Palka otočilo a tiež sa presunulo do bruselského košiara. Jedine z SDKÚ občas zaznievajú aj eurokritické tóny. Je ich však počuť oveľa hlasnejšie, keď je strana v opozícii, ako keď vládne. To nakoniec platí aj o ekonomickom liberalizme jej predstaviteľov. A keď príde na lámanie chleba, tak skutek utek.

Dve poznámky na záver

Prvá. Nič z vyššie uvedeného som nenapísal, aby som odrádzal kohokoľvek od voľby iných pravostredových strán. Aj pravicoví voliči môžu mať rôzne priority. Rôznu váhu pripisovať téme korupcie. Mať rôzne postoje k ekonomickým témam. Či rôzny vzťah k európskej integrácii. A už vôbec som to nemyslel tak, že je jedno, či človek volí SMER alebo niektorú zo strán, o ktorých som písal. Rozhodne to nie je jedno. Chcel som tým len povedať, že pre eurokriticky a ekonomicky pravicovo orientovaného voliča, ktorý korupciu považuje za vážny problém a odmieta Fica, je SaS vhodnou alternatívou.

A last but not least. SaS budem, samozrejme, voliť aj z dôvodu, že sa na jej kandidátke nachádza Peter Osuský. Ak by som zo všetkých kandidátov všetkých dnes kandidujúcich strán mal povedať jedného, u ktorého predpokladám, že jeho postoje v budúcom parlamente by mohli najlepšie reprezentovať moje názory, tak by to bol určite on. Dlhé roky sme sa politiku snažili robiť spolu. V decembri minulého roku sa v otázke kandidatúry rozhodol inak ako OKS. Nechcem sa tváriť, že sa nič nestalo. Stalo. Ale chcem veriť, že si OKS a Peter Osuský časom nájdu cestu späť k sebe. Hoci to nejakú chvíľu určite potrvá. Ale bez ohľadu na to, či sa tak stane - ľudia by mali voliť tých, od ktorých očakávajú, že sa v parlamente budú správať tak, ako by si oni želali. A pri ktorých to očakávajú nielen na základe nejakých predvolebných kecov, ale aj reálnych skúseností s nimi. Pre mňa je z tohto hľadiska v dnešnej situácii voľba Petra Osuského na kandidátke SaS prirodzeným a logickým riešením. Žiadnym blbnutím.

Link: FB-skupina OKSáci volia Osuského

Ak sa Vám článok páči, môžete ho podporiť na VYBRALI SME.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?