Zúčastníte sa protivládneho sčítania?

Autor: Ondrej Dostál | 20.5.2011 o 15:24 | Karma článku: 15,49 | Prečítané:  15795x

Dosť dlho som váhal, či sa mám sčítania obyvateľstva zúčastniť, alebo dať neúčasťou demonštratívne najavo svoje pochybnosti. Ale koho by nepresvedčili tie nepriestrelné argumenty, že nám štát podľa výsledkov sčítania bude stavať školy, nemocnice a cesty? Drobný problém však ostáva - celé sčítanie je vlastne v rozpore s programovým vyhlásením vlády Ivety Radičovej.

Kto tu má problém so spánkom?Kto tu má problém so spánkom?Shooty, 14.5.2011

Proti sčítaniu sa objavujú rôzne námietky a výhrady. Časť z nich súvisí s bezpečnosťou údajov, ktoré občania takouto formou poskytujú štátu, a obavami z ich možného zneužitia. Mne však na celej veci viac prekáža niečo iné, čo by sa dalo zhrnúť do otázky „Prečo vôbec?". Ak má štát zasahovať do súkromia svojich občanov, ukladať im nejakú povinnosť a vynaložiť na to pomerne veľké prostriedky, ktoré získal tak, že ich tým občanom prostredníctvom daní zobral, mal by mať naozaj veľmi vážny dôvod. Má ho v prípade sčítania obyvateľstva?

Srandičky štatistikov

Pozrime sa, ako zmysluplnosť sčítania obhajuje Štatistický úrad SR, teda inštitúcia, ktorá ho realizuje: „Štatistické údaje získané zo sčítania obyvateľov, domov a bytov sú užitočné pre štátnu správu, samosprávu, ako aj pre súkromnú sféru. Na základe týchto údajov sa bude lepšie a ľahšie kompetentným rozhodovať, kde postavia napríklad byty, kde je potrebná škola, nemocnica či cesta. Štatistické údaje zo sčítania dajú odpoveď aj na otázky súvisiace s podnikaním; kde a v akej oblasti sa oplatí podnikať, do ktorého regiónu je vhodné investície nasmerovať a vytvoriť tam nové pracovné miesta, prípadne udržať pracovnú silu." Nad týmto vysvetlením sa nedá nič iné, než zalomiť rukami. Naozaj si niekto myslí, že školy, nemocnice, či cesty sa budú stavať, alebo investície niekam prúdiť podľa výsledkov sčítania obyvateľstva? Veď nežartujme!

Ak sa štát na niečo svojich občanov prostredníctvom takejto nákladnej a do ich súkromia zasahujúcej akcie má pýtať, malo by ísť o údaje, ktoré nemá, a navyše aj o údaje, ktoré potrebuje a nemôže ich získať iným spôsobom. Veľkú časť údajov, ktoré chce štát prostredníctvom sčítania získať, však už teraz má k dispozícii. Vie o nich z predchádzajúcich sčítaní, z registrov obyvateľstva, z informácií, ktorými disponujú samosprávy, polícia, štátna správa, vysoké školy a iné inštitúcie.

Ste na čele domácnosti?

Nepochybne sa v sčítaní zisťujú aj veci, ktoré nie sú obsiahnuté v žiadnej evidencii, ale pri nich je zasa iný problém. Naozaj ide o údaje, ktoré štát nevyhnutne potrebuje na to, aby si mohol plniť svoje základné funkcie? A ak áno, nemôže ich pre ten účel získať iným, menej nákladným a ľudí menej obťažujúcim spôsobom? No skúsme aspoň jeden údaj, ktorý by stál za tie peniaze a za obťažovanie toľkých ľudí?

Žeby informácia, či ste „osoba na čele bytovej domácnosti" alebo len „manžel/manželka", „druh, družka / partner, partnerka", „syn/dcéra" atď.? Problémom je, žeby malo ísť informácie, ktoré sú nielen zaujímavé (mnohé zistenia zo sčítania nepochybne pre štatistikov, demografov, sociológov, ekonómov, historikov, či publicistov zaujímavé budú), ale aj potrebné, teda reálne využiteľné vo fungovaní verejnej sféry. Zaujímavé informácie totiž možno získavať aj oveľa lacnejším a do súkromia ľudí  menej zasahujúcim spôsobom, napr. prostredníctvom reprezentatívnych výskumov verejnej mienky.

V rozpore s vládnym programom

Navyše v programovom vyhlásení súčasnej vlády je napísané toto: „Vláda   SR   bude   presadzovať   zracionalizovanie   postupov a odbyrokratizovanie  práce  s informáciami  v činnosti  orgánov  verejnej  správy.  Vynaloží potrebné úsilie na to, aby sa od občana nevyžadovali informácie v prípadoch, keď ich úrad má k dispozícii alebo keď  môže  tieto  informácie získať iným  spôsobom." Sčítanie obyvateľstva je ukážkovým príkladom situácie, keď sa od občana vyžadujú informácie, hoci ich má štát k dispozícii alebo keď môže tieto informácie získať iným spôsobom.

Napriek tomu všetkému som sa však nakoniec rozhodol sčítania zúčastniť. Nie preto, žeby ma presvedčili „argumenty" Štatistického úradu SR. Je to však povinnosť vyplývajúca zo zákona a zákony by sa mali dodržiavať. Sú situácie, keď človek pociťuje nespravodlivosť povinnosti vyplývajúcej zo zákona tak naliehavo, že sa rozhodne zákon nerešpektovať a niesť za to všetky dôsledky. Ja som podobne postupoval napríklad pri vedomom porušovaní zákona o štátnom jazyku, ktorý podľa môjho hlbokého presvedčenia zasahuje do ústavou garantovanej slobody prejavu a práva slobodne šíriť informácie. A bol som pripravený za svoje konanie znášať aj prípadné sankcie, dokonca som sa toho sám dožadoval, hoci neúspešne.

Posledný vlak

Sčítanie obyvateľstva však nepociťujem ako vec, ktorá by mi stála za demonštratívne porušenie zákona a občiansku neposlušnosť. Myslím si však, žeby to malo byť posledné sčítanie obyvateľstva na území Slovenskej republiky. Je mi jasné, že tento vlak bol rozbehnutý už dávno. Že príslušný zákon bol prijatý už v roku 2008. A že jeho prijatie vyplynulo aj z našich záväzkov voči EÚ. Ale žiadny ďalší sčítací vlak by sme už rozbiehať nemali.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?