S poslancami SMK pri hrobe Ľudovíta Štúra

Autor: Ondrej Dostál | 12.1.2011 o 17:42 | Karma článku: 15,88 | Prečítané:  4134x

Modra je dobrá. Vážne si to myslím. Dnes som v nej robil suitu svojmu županovi. Aj s kolegami z bratislavského župného zastupiteľstva sme položili veniec ku hrobu Ľudovíta Štúra. Práve dnes totiž uplynulo 155 rokov od jeho úmrtia.

Spomienkovú akciu zorganizovalo mesto Modra, Slovenské národné múzeum - Múzeum Ľudovíta Štúra, Evanjelická cirkev augsburského vyznania Modra a Bratislavský okrášľovací spolok.

Konala sa na modranskom cintoríne.

Cintorin.jpg

 

Pri hrobe Ľudovíta Štúra.

HrobLS2.jpg

 

V Modre však vecí spojených s Ľudovítom Štúrom majú oveľa viac.

Štúrov pamätník.

Pamatnik1.jpg

 

Štúrovu ulicu.

Ulica.jpg

 

Faru jeho brata Karola.

Fara.jpg

 

Dom, kde v roku 1856 zomrel a ktorý je teraz Múzeom Ľudovíta Štúra.

Muzeum.jpg

 

A na cintoríne majú aj jeho starší náhrobok z 19. storočia.

Staryhrob1.jpg

 

Aj s nesprávnym dátumom narodenia.

Staryhrob2.jpg

 

A keď sme už boli na modranskom cintoríne, Pavol Frešo nezabudol položiť veniec aj ku hrobu Samuela Zocha, svojho predchodcu, prvého župana Bratislavskej župy po vniku Československej republiky.

Zoch.jpg

 

Keď som šiel na túto akciu, napadlo ma, že sa tam možno stretnem aj s ľuďmi, s ktorými by som sa radšej nestretol. Našťastie, nestalo sa. Ficovci, slotovci ani kotlebovci si dnes na Ľudovíta Štúra nespomenuli. Teda aspoň naňho nespomínali na akcii organizovanej mestom Modra. Stretol som tam len normálnych ľudí, ktorí úctu k významnej historickej postave slovenských dejín a lásku k vlasti nepotrebujú mixovať s mýtmi o starých Slovákoch, či neznášanlivosťou k iným národom. Stretol som ľudí, z ktorých ich vlastenectvo vyžarovalo akosi inak než z tých, čo si zo slova národ urobili politickú živnosť. Tak normálne a prirodzene. Láska k vlasti spojená s hrdosťou na vlastné mesto, jeho históriu, osobnosti a tradície. Modra je naozaj dobrá.

A perlička na záver. Bratislavskú župu na akcii spolu so županom Frešom okrem mňa zastupovali ešte pani vicežupanka Gabriela Németh a poslanci István Pomichal a Ladislav Gujber. Všetci traja sú v župnom zastupiteľstve vo farbách SMK. Časy sa zrejme menia. Väčšinu zástupcov župy na spomienke na slovenského národného buditeľa z 19. storočia tvorili 155 rokov po jeho smrti zástupcovia maďarskej menšinovej strany. Brat Ľudevít by sa asi trochu čudoval. ... Ale vlastne prečo? Aj to je predsa prirodzené a normálne. Tak ako normálni Slováci nemusia mať problém pripomínať si svätého Štefana, ani normálni Maďari nemusia mať problém s Ľudovítom Štúrom. Obaja patria do našej spoločnej histórie.

Apropó, spoločná história. Tí na tých koňoch sú Slováci alebo Maďari? Čo myslíte?

Kone.jpg

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Soros je všade. Orbánov verejný nepriateľ číslo jeden

Maďarský premiér si spravil agendu z útokov na migrantov aj médiá.

KOMENTÁRE

Vnášanie Kaliňáka do osád je novou tradíciou

Treba sa postaviť chrbtom a potom takto zariekať: že bude viac policajtov.


Už ste čítali?