Zbabelec Fico: Keď vtáčka spievajú, pekne mu lapajú

Autor: Ondrej Dostál | 8.2.2010 o 13:04 | (upravené 8.2.2010 o 13:16) Karma článku: 19,29 | Prečítané:  13570x

Robert Fico je obyčajný zbabelec. Ale aspoň je s ním občas sranda. S niektorými ľuďmi je sranda preto, že sú vtipní. S inými preto, že sú smiešni. Fico nie je vtipný ani náhodou.

 http://komentare.sme.sk/c/5229625/shooty.html

 

Premiér Fico sa celé volebné obdobie vyhýba televíznym a rozhlasovým diskusiám s názorovými oponentmi a väčšinou s moderátorom "diskutuje" sám. Keď v minulom volebnom období chodil do Slovenského rozhlasu bez iného politika premiér Mikuláš Dzurinda, licenčná rada konštatovala porušenie zákona. Keď v tomto volebnom období chodil do toho istého Slovenského rozhlasu sám súčasný premiér Fico, podľa tej istej licenčnej rady je to v poriadku.

Výnimky z pravidla diskutovať v televízii bez iných politikov robil premiér Fico iba s ľuďmi ako prezident Ivan Gašparovič alebo predseda parlamentu Pavol Paška. Ako napríklad v pamätnej televíznej debate 10. januára tohto roku. V tomto prípade však nešlo o diskusiu s názorovými protivníkmi, ale o predvádzanie sa s úslužnými sparing partnermi. STV proste evidentne chcela vytvoriť historický precedens a ukázať, že nedeľná televízna debata môže byť aj konštruktívna, bez vzájomného napádania sa diskutujúcich a skákania si do reči. Lepšiu zostavu ako Fico, Gašparovič, Paška by na to zrejme nenašla.

Hrdina našich čias

Blížia sa však voľby a predseda Smeru Fico sa z Úradu vlády naplno vložil do útoku proti najsilnejšej opozičnej strane a začal spochybňovať financovanie SDKÚ-DS. Kauza viedla až k odstúpeniu Mikuláša Dzurindu z pozície lídra kandidátky SDKÚ-DS. Dzurinda zároveň vyzval Fica na priamy televízny duel. Odpoveďou Fica bola nedeľná účasť v diskusii STV O 5 minút 12 na tému financovania politických strán. Po dlhých rokoch s opozičným politikom. Avšak nie s Dzurindom, ktorý ho k tomu vyzval a o ktorého stranu ide, ale s predsedom KDH Jánom Figeľom.

Fico sa ukázal ako zbabelec, ktorý sa vyhne priamemu stretu s človekom, voči ktorému už niekoľko týždňov vypúšťa nové a nové obvinenia. A úspešne tým odvádza pozornosť verejnosti od vlastných káuz typu zbabrané a predražené diaľničné mýto, medzinárodný škandál so zabudnutou policajnou výbušninou na linke Poprad - Dublin, alebo trápne čakanie na výsledky kontroly, či je nástenkový tender v poriadku alebo nie. Fico si o financovaní SDKÚ-DS trúfa diskutovať akurát s predsedom KDH. Naozaj geroj.

Slovenskej televízii, ktorá sa opakovane správa ako slúžka vládnej koalície, sa asi netreba čudovať, že sa na také čosi prepožičala. Trochu sa ale čudujem Jánovi Figeľovi, že takéto pozvanie prijal. Niežeby sa predseda ktorejkoľvek opozičnej strany mal vyhýbať diskusii s predsedom vlády, ale vzhľadom na aktuálnu politickú situáciu a nakoniec aj vzhľadom na hlavnú tému diskusie mal proti predsedovi Smeru v tejto chvíli v televíznom štúdiu sedieť predseda SDKÚ-DS, nie predseda KDH.

Zlaté prciny

Nepatrím k skalným divákom nedeľných televíznych diskusií. Ale musím uznať, že na tých s Robertom Ficom sa dá aj vcelku zabaviť. Ficova včerajšia hláška "Keď vtáčka spievajú, pekne mu lapaju" bola skoro tak dobrá ako Gašparovičova "Reakcia vyvoláva akciu" spred štyroch týždňov. Príznačné bolo priznanie, ako pán premiér chápe svoje účinkovanie v podobných reláciách: "My tu nie sme len na to, aby sme odpovedali na vaše otázky, pán redaktor." No a celkom milé bolo aj prerieknutie na tému Ficovej obľúbenej floskuly, že sa nebude vyjadrovať, s kým Smer po voľbách áno a s kým nie. Miesto tradičného "o všetkom rozhodnú ľudia" (vo voľbách) sa mu z úst vyšmyklo "o všetkom rozhodnú politici". Presne tak. Podvedomie je niekedy sviňa.

Sparing partneri sa s najvyšším šéfom tiež snažia držať krok. Paška napríklad čerstvo po kauze výbušnina takto obhajoval ministra vnútra Kaliňáka: "Ja vidím, čo sa udialo s policajtmi a hasičmi. Sú oblečení, majú autá." Utajený člen Smeru Gašparovič zasa ukázal, že dokáže aj v takejto kauze zachovať štátnicky nadhľad a kritický postoj: "Je to nezmysel, aby som ja ako cestovateľ bol súčasťou takéhoto výcviku."

A aby tej srandy nebolo náhodou málo, STV má mimo štúdia pripravenú zálohu. "Postoj SDKÚ je skôr partokratický ako demokratický," vyhlásila politologička Marcela Gbúrová v odpovedi na otázku, či je v poriadku, že Fico neútočí na SDKÚ-DS ako predseda Smeru, ale ako predseda vlády. A onedlho prišla pani profesorka so zásadným odhalením: "Pred SDKÚ stojí dnes veľmi dôležitá otázka: S kým chce SDKÚ spávať?" Zlaté prciny! Žeby tiež podvedomie?

Naozaj nemám rád túto vládu. Ale mám rád túto krajinu. A preto budem vo štvrtok 25. februára 2010 o 17:00 zasa stáť na Námestí SNP v Bratislave. Sranda je sranda, ale už toho bolo dosť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Slovákom v závere uleteli terče aj medaila. Varga: Chýbalo nám šťastie

Erik Varga a Zuzana Rehák Štefečeková obsadili štvrté miesto.

Víkendový výber: Aj antivaxer sa dá presvedčiť na očkovanie

Pravidelná dávka víkendového čítania.


Už ste čítali?