Klamári z ministerstva financií

Autor: Ondrej Dostál | 29.9.2009 o 8:59 | Karma článku: 17,66 | Prečítané:  8781x

Na počiatku bola lož. Lož ľudí z Počiatkovho ministerstva financií. Písal sa rok 2007. Fico sa tváril, že do roku 2010 spojí Bratislavu s Košicami diaľnicou. A tak sa zrodila myšlienka slávnych PPP projektov, ktoré - dnes to už vieme - výstavbu diaľnic pekne predražia. Počiatkovi ľudia vtedy zaklamali, aby nemuseli sprístupniť informáciu týkajúcu predpokladaných nákladov na ne. A odvtedy jedna lož strieda druhú. Klamú, klamú, klamú.

Samé lži. Ako na počiatku, tak i na konci.Samé lži. Ako na počiatku, tak i na konci.

K zámeru stavať diaľnice prostredníctvom projektov verejno-súkromných partnerstiev vypracovalo v októbri 2007 stanovisko ministerstvo financií a predložilo ho vláde. Ministerstvo v ňom upozorňovalo na riziká PPP projektov a neodporúčalo ich realizovať v úplnom navrhovanom rozsahu, vláda však jeho postoj ignorovala. Stanovisko malo byť spočiatku úplne tajné, neskôr bolo zverejnené na webstránke vlády, ale v neúplnom znení, s vynechaním niektorých údajov, predovšetkým predpokladaných nákladov na PPP projekty.

Keďže dôvody nezverejnenia týchto údajov som považoval za odporujúce zákonu, požiadal som ministerstvo financií aj úrad vlády o sprístupnenie Stanoviska ministerstva financií v úplnej podobe, tak, ako bolo predložené na rokovanie vlády. Na ministerstve najprv nevedeli vlastné stanovisko nájsť a tak si predĺžili lehotu na vybavenie žiadosti. A potom mi poslali Stanovisko, avšak iba v tej neúplnej forme, ktorá bola uverejnená na webstránke vlády. Rovnaký neúplný materiál mi poslali aj z úradu vlády. V oboch prípadoch som sa odvolal, v oboch prípadoch neúspešne. A tak som v oboch prípadoch podal v januári 2008 žalobu na súd.

V septembri 2009 som zo súdu dostal vyjadrenie ministerstva financií z marca 2008. Vedúci služobného úradu ministerstva Jaroslav Mikla v ňom tvrdí, že mi ministerstvo financií poskytlo požadovanú informáciu, teda svoje stanovisko tak, ako bolo predložené na rokovanie vlády. A argumentuje takto: "Predkladacia správa k materiálu síce nepriamo uvádza údaje, na základe ktorých bol vypracovaný materiál MF SR, avšak tieto údaje nie sú uvedené v materiáli č. UV - 1888/2007, ktorý žalobca žiadal sprístupniť vo svojej žiadosti z 15.102007."

Pán Mikla klame, až sa hory zelenajú. V predkladacej správe k materiálu sa uvádza, že "v druhej časti nie sú sprístupnené niektoré číselné údaje". Nejde teda o údaje, na základe ktorých bol materiál vypracovaný, ale údaje, ktoré sú súčasťou druhej časti materiálu.

A v predkladacej správe k Stanovisku ministerstva financií z októbra 2007 sú použité aj takéto formulácie: "Podľa § 11 ods. 1 písm. b) zákona č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o slobode informácií) v znení neskorších predpisov, povinná osoba obmedzí sprístupnenie informácie alebo informáciu nesprístupní, ak ju zverejňuje na základe osobitného zákona; ak je podľa takého zákona zverejňovaná vo vopred stanovenej dobe, iba do tejto doby.
Materiál predkladaný Ministerstvom financií SR okrem iného obsahuje informáciu o predpokladanej celkovej hodnote zákazky a informácie, na základe ktorých by bolo možné predpokladanú celkovú hodnotu zákazky pomerne presne odvodiť. Zverejnením týchto informácií by došlo k podstatnému oslabeniu vyjednávacej pozície štátu. 
...
Z toho dôvodu nie sú verejnosti sprístupnené údaje o predpokladanej celkovej hodnote zákazky a údaje, z ktorých túto hodnotu možno odvodiť."

Je úplne evidentné, že nešlo o nesprístupnenie údajov, na základe ktorých bol materiál vypracovaný, členom vlády, ale o nesprístupnenie časti údajov, ktoré boli obsiahnuté v materiáli predloženom na rokovanie vlády, verejnosti prostredníctvom internetovej stránky. V opačnom prípade by nemala žiadny zmysel vyššie uvedená argumentácia predkladacej správy, pretože zákon o slobodnom prístupe k informáciám neupravuje sprístupňovanie informácií členom vlády, ale sprístupňovanie informácií verejnosti. Rovnako by bolo úplne nelogické, aby predkladacia správa zdôvodňovala nesprístupnenie časti údajov, keby nešlo o údaje, ktoré sú súčasťou materiálu predkladaného vláde, ale iba o akési údaje, ktoré slúžili ako podklad pre vypracovanie tohto materiálu. Navyše v poslednej citovanej vete predkladacej správy sa úplne jednoznačne uvádza, že údaje nie sú sprístupnené verejnosti.

Už som si zvykol na to, že Ficovi ľudia ohýbajú paragrafy a doslova znásilňujú infozákon, aby nemuseli sprístupniť niektoré informácie. Ale takto nehorázne klamať? Tvrdiť, že na internete zverejnená a následne na žiadosť sprístupnená verzia materiálu je identická s tou, ktorá bola predložená členom vlády, hoci priamo predkladacia správa k materiálu dokazuje opak, to je už trochu moc.

Apropo, dnes o veci rozhodne súd. Netrúfam si odhadnúť ako.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Boj proti establišmentu? Ako prežiť nápor terorizmu a fanatizmu

Kým panuje zmätok, je možné za teroristu označiť kohokoľvek, kto nám oponuje.

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi.

ŠPORT

Na Gire sa ukázali talenty i šprintér, ktorý bude trápiť Sagana

Najzaujímavejšie momenty stého ročníka Giro d'Italia.


Už ste čítali?