Starosta Rače zakázal zhromaždenie, hoci nemal zákonný dôvod

Autor: Ondrej Dostál | 21.9.2009 o 14:44 | Karma článku: 14,03 | Prečítané:  4028x

Starosta mestskej časti Bratislava - Rača Ján Zvonár (SMER-SD) zakázal protestné zhromaždenie, ktoré sa malo uskutočniť zajtra (utorok 22.9.) o 17:30 na Detvianskej ulici v Bratislave. Zákaz zhromaždenia zdôvodnil tým, že na Detvianskej ulici má byť v tom čase cestná uzávera súvisiaca s kultúrnym podujatím na neďalekom Námestí Andreja Hlinku. Dôvodom pre zákaz zhromaždenia v zmysle príslušného ustanovenia zákona o zhromažďovacom práve však môže byť iba to, ak sa má konať na rovnakom mieste a v rovnakom čase ako povolené verejné kultúrne podujatie.  Spomínané kultúrne podujatie sa však má uskutočniť na inom mieste.

Zajtrajšie kultúrne podujatie organizuje od 18:00 na Námestí Andreja Hlinku mestská časť Bratislava - Rača a má na ňom byť odhalený pamätník Andreja Hlinku. Odhalenie pamätníka propaguje na svojej webstránke aj SNS, ktorej hovorca a poslanec NR SR Rafael Rafaj je zároveň zástupcom starostu Rače. Účasť na podujatí prisľúbil aj predseda SNS Ján Slota.

Práve v súvislosti s financovaním pamätníka Andreja Hlinku z verejných zdrojov (rozpočet mestskej časti, príspevok ministerstva kultúry) zvolal Michal Drotován ako obyvateľ Rače Protest proti plytvaniu verejnými financiami, ktorý sa mal uskutočniť na susednej Detvianskej ulici od 17:30 do 19:30. Oznámenie o zhromaždení doručil Miestnemu úradu Bratislava - Rača ešte začiatkom septembra (4.9.). Miestny úrad ho na chýbajúce údaje v oznámení (osoba splnomocnená konať v jeho zastúpení, počet usporiadateľov a spôsob ich označenia) upozornil až po 12 dňoch. Zákon o zhromažďovacom práve pritom stanovuje úradu povinnosť upozorniť zvolávateľa zhromaždenia na prípadné nedostatky bezodkladne. Michal Drotován ešte v ten istý deň (16.9.) chýbajúce údaje doplnil. Až o ďalšie dva dni, v piatok 18.9. starosta Ján Zvonár zhromaždenie zakázal.

Občianske združenie Priatelia slobodných informácií (PSI) vyjadruje znepokojenie nad ďalším vážnym zásahom do slobody zhromažďovania a slobody prejavu zo strany orgánov bratislavskej samosprávy. Starosta Rače zakázal zhromaždenie 18.9., presne tri mesiace po tom, ako sa na Hodžovom námestí malo konať zhromaždenie za ľudské práva v Číne, ktoré zakázal starosta mestskej časti Bratislava - Staré Mesto Andrej Petrek. Rozhodnutie o zákaze zhromaždenia na Hodžovom námestí 18.6. neskôr za protizákonné označil aj Krajský súd v Bratislave. Cestná uzávera ako súvisiace organizačné opatrenie kultúrneho podujatia konajúceho sa na inom mieste nie je podľa zákona dostatočný dôvod na zákaz zhromaždenia. Nedodržanie povinnosti miestneho úradu upozorniť zvolávateľa zhromaždenia na nedostatky v jeho oznámení bezodkladne nemožno hodnotiť inak ako zámerné obštrukcie úradu a naťahovanie času v snahe zabrániť tomu, aby sa zvolávateľ zhromaždenia mohol účinne brániť proti zákazu zhromaždenia súdnou cestou.

Postup mestskej časti Rača považujú PSI za protizákonný, a preto pripravili text opravného prostriedku proti zákazu zhromaždenia, s ktorým sa zvolávateľ zhromaždenia Michal Drotován obráti na súd. Opravný prostriedok doručíme spoločne Krajskému súdu v Bratislave (Záhradnícka 10) zajtra (22.9.) o 10:00 hod.

Zvolávateľ zhromaždenia vyzýva ľudí, ktorí sa chceli zúčastniť zakázaného zhromaždenia, aby svoj kritický názor na počínanie mestskej časti Bratislava - Rača vyjadrili účasťou a transparentmi na kultúrnom podujatí organizovanom mestskou časťou za účasti vedúcich predstaviteľov SNS.

Michal Drotován, zvolávateľ zhromaždenia
Ondrej Dostál, predseda Priateľov slobodných informácií

V Bratislave dňa 21.9.2009

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Cítila každý vpich ihly. Lekárov so slzami v očiach prosila, aby už prestali

Denník SME oslovil všetky univerzitné a fakultné nemocnice. Ani jedna nedostala podnet na násilie či neetické správanie personálu počas pôrodu.

KOMENTÁRE

Slotu neutopia nástenkári ani nikto iný

Exministri si dali záležať, aby Slotu s nástenkou nespájali.


Už ste čítali?