Preferencie SMER-u idú dole. Štatistický úrad ich už nebude skúmať

Autor: Ondrej Dostál | 23.4.2009 o 10:24 | Karma článku: 14,99 | Prečítané:  11369x

Vo februári mierne klesli preferencie SMER-u a štátny Štatistický úrad SR ich na rozdiel od minulosti "zabudol" porovnať s preferenciami z predchádzajúcich mesiacov. V apríli vraj klesli preferencie SMER-u ešte výraznejšie. Riaditeľka Štatistického úradu SR ich zakázala zverejniť a od mája zrušila ústav, ktorý preferencie zisťoval.

Vo februári 2009 som upozornil na to, že preferencie SMER-u poklesli oproti januáru o 2,5 % (zo 48,5 % na 46 %) a že vo februárovej správe z výskumu chýba porovnanie s predchádzajúcimi mesiacmi, hoci dovtedy Štatistický úrad SR porovnanie preferencií s predchádzajúcimi mesiacmi vždy uverejňoval, aby bolo možné porovnávať, ako sa vyvíjajú. Jozef Švec z Ústavu pre výskum verejnej mienky pri Štatistickom úrade SR to vysvetľoval zmenou metodiky a odlišným spôsobom kladenia otázok. Bolo podozrivé, že porovnanie chýba práve vtedy, keď preferencie vládneho SMER-u poklesli, ale teoreticky to naozaj mohla byť len náhoda. Teraz je však tých "náhod" už akosi priveľa.

Denník Pravda priniesol dnes informáciu, že riaditeľka Štatistického úradu SR Ľudmila Benkovičová zakázala zverejniť výsledky aprílového výskumu, v ktorom SMER klesol z marcových 43,7 % na zhruba 40 % a naopak opozičná SDKÚ stúpla z 12,5 % na 18 %. A zároveň od 1. mája zrušila Ústav pre výskum verejnej mienky, ktorý preferencie zisťoval. Riaditeľka Benkovičová zdôvodňuje svoje rozhodnutie nariadením z Bruselu a tým, že nám EÚ vyčítala štátne prieskumy o politických otázkach. A čistou "náhodou" sa Štatistický úrad SR rozhodol prestať zisťovať verejnú mienku práve v čase, keď preferencie SMER-u už tretí mesiac klesajú. A to, žeby nám Brusel bránil zverejniť výsledky už zrealizovaného výskumu verejnej mienky, nemôže snáď byť myslené ani ako žart.

Aby nedošlo k nedorozumeniu. Štátna inštitúcia naozaj nemá čo zisťovať preferencie politických strán a popularitu politikov. To majú robiť súkromné výskumné agentúry za peniaze médií, politických strán, iných súkromných zadávateľov alebo vo vlastnej réžii, aby si tým robili vo verejnosti meno. Politické prieskumy rozhodne nepatria k základným úlohám štátu a vynakladať na tento účel verejné prostriedky je prinajmenšom diskutabilné. Navyše pri štátnej inštitúcií vždy existuje potenciálne riziko ovplyvňovania zo strany vládnej moci. Rozhodnutie prestať skúmať preferencie politických strán v štátnom Štatistickom úrade SR je teda v zásade správne. Ťažko však uveriť, že za ním stojí snaha o objektivitu výskumov verejnej mienky, nie snaha o spokojnosť najsilnejšej vládnej strany.

A možno sa raz stane, že keď pokles HDP bude príliš prudký, prestane Štatistický úrad SR skúmať aj ekonomické ukazovatele. Nejaký "dôvod" sa určite nájde.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?