Pamätník maďarskej salámy pred sídlom SNS. Vďaka SNS.

Autor: Ondrej Dostál | 12.2.2009 o 9:49 | Karma článku: 15,15 | Prečítané:  6938x

Nestáva sa často, aby som podporil legislatívne návrhy SNS, ale teraz si nemôžem pomôcť. Návrh novely zákona o obecnom zriadení z dielne kvarteta Slota, Belousovová, Púčik, Rafaj je prosto taký úžasný, že si podporu zaslúži. Má ju mať.

Ako sa bude vynímať pred centrálou SNS?Ako sa bude vynímať pred centrálou SNS?SITA: http://www.cas.sk/galeria/110178

Poslanci SNS navrhujú doplniť do zákona o obecnom zriadení ustanovenie, podľa ktorého "Obec nemôže obmedziť využitie verejného priestranstva v obci na účely umiestňovania pamätníkov, pamätných tabúľ, sôch, súsoší alebo iných umeleckých diel vyjadrujúcich pamiatku a úctu k historickým miestam, udalostiam alebo osobnostiam viažucim sa k histórii obce, budovaných alebo vytváraných vo verejnom záujme."

Zámer národnej štvorice je jasný. Chcú stavať dvojkríže po južnom Slovensku a nechcú, aby im do toho hovorili samosprávy, v ktorých má často silné zastúpenie SMK. Dôsledky takejto "národnej" politiky však môžu byť aj iné. Okrem dvojkrížov na juhu by sa mohli rozmnožiť aj turuly na severe Slovenska, špeciálne v okolí Žiliny a Čadce. A vôbec by nešlo o dôsledok globálneho otepľovania, ale návrhu Slotu a Belousovovej. Ale nie o tom som chcel. Na schválení návrhu SNS mám iný, takpovediac lokálny záujem.

Otvorí sa ním totiž cesta k celkovému architektonicko-umeleckému dotvoreniu priestoru Šafárikovho námestia v Bratislave, na ktorom sídli aj centrála SNS. Bude sem možné umiestniť Pamätník maďarskej salámy, repliku známeho bruselského diela českého umelca Davida Černého. Tento pamätník bude pred sídlom SNS umiestnený vo verejnom záujme na vyjadrenie pamiatky udalosti vstupu SR do EÚ, úcty k osobnostiam pôsobiacim v tomto sídle, ich zanietenej obhajobe národných záujmov aj počinom na poli umeleckej kritiky.

Nepochybne sa schválením návrhu SNS otvorí cesta aj k vzniku ďalších umeleckých diel, ktoré vhodne dotvoria priestor Šafárikovho námestia. Môže ísť napríklad o sochu Opitého tankistu vyjadrujúcu úctu k jednej z historických osobností a poukazujúcu na nebezpečnosť verejného vystupovania v tankoch, iných dopravných prostriedkoch a na mítingoch pod vplyvom alkoholu. Priamo na budovu centrály SNS bude možné umiestniť pamätnú Korkovú tabuľu, ktorá bude vo verejnom záujme vyjadrovať pamiatku historickému úsiliu súčasnej vlády transparentne nakladať s verejnými financiami a bojovať s korupciou a klientelizmom.

Treba len dúfať, že návrh SNS nestroskotá na nejakých malicherných straníckych škriepkach. Bola by ho škoda.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?