Paškove termíny, Radičovej novela a protiústavný zákon

Autor: Ondrej Dostál | 8.1.2009 o 15:39 | Karma článku: 9,08 | Prečítané:  2307x

Predseda parlamentu Pavol Paška dnes vyhlásil termín prvého kola prezidentských volieb na 21. marca. Prezidentská kandidátka Iveta Radičová len pár hodín predtým avizovala zámer novelizovať po voľbách zákon o prezidentských voľbách, ktorý je podľa nej protiústavný. Iveta Radičová má pravdu. Tento volebný zákon je s najväčšou pravdepodobnosťou protiústavný. Otázne je, prečo by sa voľby mali uskutočniť podľa protiústavného zákona.

Navrhovatelia prezidentských kandidátov budú mať 21 dní na to, aby predsedovi parlamentu predložili svoje návrhy. Ten má potom 7 dní na to, aby preskúmal, či spĺňajú zákonom predpísané náležitosti a návrhy prijal alebo odmietol a do 24 hodín to oznámil kandidátom. A potom nastáva problém, ktorý bude trvať celé nasledujúce 4 týždne. Až do 6. marca.

Zákon o spôsobe voľby prezidenta totiž obmedzuje volebnú kampaň na obdobie 15 dní až 48 hodín pred prvým kolom volieb a zakazuje vedenie kampane mimo tohto času. Podľa čl. 26 ods. 4 Ústavy SR však "slobodu prejavu a právo vyhľadávať a šíriť informácie možno obmedziť zákonom, ak ide o opatrenia v demokratickej spoločnosti nevyhnutné na ochranu práv a slobôd iných, bezpečnosť štátu, verejného poriadku, ochranu verejného zdravia a mravnosti." Obmedzenia obsiahnuté v zákone o prezidentských voľbách idú zjavne nad rámec týchto dôvodov.

Akým spôsobom ohrozuje volebná kampaň prezidentských kandidátov v čase mimo 15 dní až 48 hodín pred voľbami práva a slobody iných, bezpečnosť štátu, verejný poriadok, verejné zdravie, či mravnosť? Vôbec nijako. Je zákaz prakticky akéhokoľvek šírenia informácií v prospech prezidentských kandidátov opatrením v demokratickej spoločnosti naozaj nevyhnutným na ochranu hodnôt, ktoré nie sú volebnou kampaňou nijako ohrozené? Určite nie. Neexistuje preto žiadny legitímny dôvod takto vymedzovať a obmedzovať volebnú kampaň.

Na rozdiel od prezidentského volebného zákona zákony o voľbách do NR SR a do Európskeho parlamentu, ktoré boli prijaté v neskoršom období, neobsahujú zákaz vedenia volebnej kampane mimo zákonom vyhradené obdobie. Keď nie je nevyhnutné obmedzovať slobodu prejavu a právo šíriť informácie pred parlamentnými voľbami a pred eurovoľbami, v čom by asi tak mala spočívať nevyhnutnosť takýchto obmedzení pred prezidentskými voľbami?

Zákon o prezidentských voľbách si v otázke úpravy volebnej kampane zmenu priam pýta. Zámer Ivety Radičovej presadiť ju až po voľbách vychádza z inak správneho princípu, že volebné pravidlá sa nemajú meniť krátko pred voľbami. V tomto prípade by však novela volebného zákona obmedzená na otázku volebnej kampane bola predovšetkým odstránením zjavnej protiústavnosti volebného zákona.

Proti zmene zákona pred voľbami hovoria aj praktické dôvody. Normálnym postupom sa to totiž nedá stihnúť, keďže najbližšia schôdza parlamentu je plánovaná na 3. februára a tá ďalšia, na ktorej by teoreticky mohla byť novela schválená v druhom a treťom čítaní, sa má konať až po prezidentských voľbách (15. apríl). Jediným riešením by bolo skrátené legislatívne konanie, prípadne mimoriadna schôdza parlamentu. Obchádzanie normálneho legislatívneho postupu nie je síce to pravé orechové, ale kedy inokedy by mal byť uplatnený takýto postup?  Snáď vtedy, keď je potrebné urýchlene novelizovať zákon, aby sme zbavili účastníkov tendra na diaľničné mýto možnosti predkladať na Úrad pre verejné obstarávanie námietky proti tomu, že bola vybraná najdrahšia, a teda pre štát najnevýhodnejšia ponuka?

Podľa rokovacieho poriadku NR SR je zrýchlený legislatívny postup možný "za mimoriadnych okolností, keď môže dôjsť k ohrozeniu základných ľudských práv a slobôd alebo bezpečnosti alebo ak hrozia štátu značné hospodárske škody". Ak existuje situácia, v ktorej je na skrátené legislatívne konanie dôvod, tak je to práve teraz. Uplatňovanie protiústavného zákona o prezidentských voľbách ohrozuje základné ľudské práva a slobody, konkrétne slobodu prejavu a právo šíriť informácie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?