Kto robí z Dušana Čaploviča hlupáka?

Autor: Ondrej Dostál | 22.12.2008 o 9:47 | Karma článku: 10,43 | Prečítané:  2452x

Dušan Čaplovič by mal prepustiť človeka, čo mu píše prejavy a články. V jednom z prejavov totiž pán Čaplovič nedávno povedal, že Lisabonská zmluva "zachováva a posilňuje "štyri slobody" a to politickú, hospodársku a sociálnu slobodu európskych občanov". Takže politická, hospodárska a sociálna sú dokopy štyri slobody? Také som už kedysi počul. "Puška sa skladá zo štyroch častí. Sú to tieto tri. Pažba a hlaveň."

Puška sa skladá zo štyroch castí. Sú to tieto tri. Pažba a hlaven.Puška sa skladá zo štyroch castí. Sú to tieto tri. Pažba a hlaven.Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR

Treba však uznať, že poradca pána Čaploviča je schopný sebareflexie a istého vývoja. Uvedenú, matematicky nie úplne presnú vetu mu vložil do prejavu, ktorý pán Čaplovič predniesol 30.9.2008 na konferencii Slovensko v zrkadle európskeho sociálneho modelu. V článku Trh nepozná spravodlivosť, ktorý vyšiel túto sobotu podpísaný pánom Čaplovičom v denníku Pravda, sa už spomínaná veta ocitla v inovovanej podobe: "Až Lisabonská zmluva dôkladne určila, že Európa je založená na právach a hodnotách, na slobode, solidarite a bezpečnosti. Zachovávajú sa a posilňujú sa "štyri slobody": individuálna, politická, hospodárska a sociálna sloboda všetkých európskych občanov." Matematicky to už teraz sedí. Trochu horšie je to s logikou. A úplne zle s obsahom.

Zdá sa, že poradca pána Čaploviča považuje politické, hospodárske a sociálne slobody za kolektívne. Inak by k nim totiž ako štvrtú nepridal individuálnu slobodu. Možno myslel osobné slobody, len si nevedel spomenúť na to správne slovo. No povedzme, chybička se vloudila. Za malú chybičku však už ťažko možno považovať omyl ohľadom obsahu štyroch slobôd. Aj človek s tými najzákladnejšími vedomosťami o Európskej únii by totiž mohol vedieť, že keď sa v súvislosti s EÚ hovorí o štyroch slobodách, nemyslí sa tým "individuálna, politická, hospodárska a sociálna sloboda", ale voľný pohyb tovaru, osôb, služieb a kapitálu. Tieto štyri slobody sú základom jednotného európskeho trhu. Tieto štyri slobody sú niečím tak samozrejmým, že ich nespochybňujú ani tí najväčší kritici súčasnej centralizovanej a zbyrokratizovanej podoby EÚ, pokiaľ ide o kritiku z liberálnych a konzervatívnych pozícií. Mohol snáď niekto nezaregistrovať, že francúzsky predreferendový problém s poľským inštalatérom bol práve problémom s jednou zo štyroch základných slobôd EÚ (slobodné poskytovanie služieb)?

Ako je možné, že takú triviálnosť neovláda verejnosti neznámy poradca podpredsedu vlády pre európske záležitosti? Snaží sa úmyselne urobiť z pána Čaploviča hlupáka, čo neovláda ani tie najzákladnejšie veci zo svojej agendy? Alebo len dúfa, že si to v tej kope fráz o európskom sociálnom modeli, sociálnej vyváženosti, vyváženosti verejného a súkromného sektoru, harmonickom a udržateľnom raste, premiešanej s hŕbou nezmyslov o ultraliberálnych reformných pokusoch, zaslepených zástancoch neoliberálnych teórií a trhu, ktorý nevie spravodlivo rozdeľovať zdroje, nikto nevšimne? Nie, nie, pán poradca, na to Vám neskočíme! Je jasné, že pán podpredseda vlády pre európske záležitosti a kopu iných záležitostí je pracovne mimoriadne vyťažený a nemá čas kontrolovať po Vás každé slovo v každom prejave, ktorý prednesie, či v každom článku, ktorý ním podpísaný vyjde v médiách. To od neho žiadať nemôžeme. Máme však právo očakávať, že si na písanie prejavov a článkov nájde niekoho, kto ho nebude strápňovať takýmito elementárnymi fauxpasmi. Veru tak.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Slovákom vo finiši uleteli terče aj medaila, šampiónka záver nezvládla

Erik Varga a Zuzana Rehák Štefečeková obsadili štvrté miesto.

Víkendový výber: Aj antivaxer sa dá presvedčiť na očkovanie

Pravidelná dávka víkendového čítania.


Už ste čítali?