Fico je viac ako Dzurinda

Autor: Ondrej Dostál | 14.11.2008 o 14:14 | Karma článku: 16,29 | Prečítané:  3865x

Rovnosť pred zákonom už neplatí. Aspoň nie pre súčasného a bývalého premiéra a pre licenčnú radu, ktorá má dohliadať na dodržiavanie zákona. Miesto toho zákon sama porušuje.

Keď dvaja robia to isté, nie je to to isté. To, čím premiér Dzurinda v roku 2003 podľa licenčnej rady porušil zákon, je podľa tej istej rady v roku 2008 v prípade premiéra Fica úplne v poriadku a v súlade so zákonom. Aby sme boli presní, v prípade Slovenského rozhlasu, ktorý v roku 2003 zvýhodňoval premiéra a predsedu SDKÚ Dzurindu oproti iným politikom tým, že iba jemu samému poskytoval priestor na účasť v diskusnej relácií bez účasti politických oponentov. Licenčná rada vtedy rozhodla, že tým Slovenský rozhlas porušil zákon, lebo nezabezpečil názorovú pluralitu v rámci vysielanej programovej služby a objektívnosť a nestrannosť programov.

Keď Slovenský rozhlas v roku 2008 zvýhodňuje premiéra a predsedu Smeru Fica oproti iným politikom tým, že iba jemu samému poskytuje priestor na účasť v diskusnej relácii bez účasti politických oponentov, tak to podľa licenčnej rady problém nie je. V júli som podal na licenčnú radu v tejto veci sťažnosť a poukázal som aj na podobnosť s reláciami, v ktorých bol len M. Dzurinda. Licenčná rada však rozhodla, že Fico na rozdiel od Dzurindu môže chodiť do Slovenského rozhlasu aj bez politických oponentov.

Rada vraj nenašla dôvody pre začatie správneho konania a sťažnosť posúdila ako neopodstatnenú. Neopodstatnenou je pritom podľa zákona taká sťažnosť, ktorá neobsahuje skutočnosti nasvedčujúce tomu, že mohlo dôjsť k porušeniu zákona. Čiže dokonca sťažnosť ani nemusela preukázať, že k porušeniu zákona došlo (to sa má posúdiť práve v správnom konaní), stačí aby v nej boli skutočnosti, z ktorých vyplýva, že k porušeniu zákona prísť mohlo. A také skutočnosti v mojej sťažnosti nepochybne boli. Navyše tým, že rada dva skutkovo takmer zhodné prípady posúdila úplne protikladným spôsobom, došlo aj k porušeniu správneho poriadku, podľa ktorého "správne orgány dbajú o to, aby v rozhodovaní o skutkovo zhodných alebo podobných prípadoch nevznikali neodôvodnené rozdiely".

Licenčná rada sa týmto rozhodnutím stáva slúžkou vládnej koalície a dláždi cestu k zneužívaniu verejnoprávnych médií na otvorenú propagandu Roberta Fica. Občania, ktorí sa zídu 17. novembra o 17:00 na Námestí SNP, aby protestovali proti politike Ficovej vlády, budú mať o ďalší dôvod viac na nespokojnosť so súčasnou politickou situáciou. Je škandál, keď orgány, ktoré by mali byť nestranné a strážiť zákonnosť, porušujú zákon a miesto zákona slúžia záujmom politickej moci.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prioritou bola len na papieri. Ako vláda riešila klimatickú zmenu

Skutočnou prioritou končiacej vlády klíma nebola.


Už ste čítali?