Fico kašle na pravidlá

Autor: Ondrej Dostál | 1.10.2008 o 13:41 | Karma článku: 11,85 | Prečítané:  2627x

Ficova vláda si s dodržiavaním pravidiel nikdy nerobila ťažkú hlavu. Najmä pokiaľ išlo o to siahnuť ľuďom na majetkom v honbe za Ficovým blúznením o spojení Bratislavy a Košíc diaľnicou do roku 2010. Dnešné rokovanie vlády je však príliš ešte aj na to, na čo už u Fica & comp. môžeme byť zvyknutí.

Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií pri predkladaní návrhov zákonov, ktorých cieľom je zjednodušenie vyvlastňovania, stavanie diaľnic na cudzích pozemkoch a ďalšie zásahy do vlastníckych práv občanov v minulosti opakovanie porušovalo Legislatívne pravidlá vlády. Tie stanovujú, že pripomienkové konanie k návrhom zákonov má prebiehať minimálne 15 pracovných dní (čl. 9 ods. 6). V mimoriadnych a pravidlami presne vymedzených odôvodnených prípadoch možno lehotu na pripomienkové konanie skrátiť na minimálne 7 pracovných dní (čl. 9 ods. 7). Vážneho rezort už viackrát skrátil lehotu na pripomienkovanie na ešte menej ako 7 pracovných dní, hoci na to nemal žiadny Legislatívnymi pravidlami vlády definovaný dôvod.

Na dnešnom zasadnutí Ficova vláda prekoná ešte aj samú seba. Na programe má návrh novely zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest pre motorové vozidlá, ktorou sa majú rozšíriť úseky budúcich diaľnic, ktoré možno stavať na cudzích pozemkoch (bližšie informácie o návrhu tu). 

Tento návrh vôbec neprešiel pripomienkovým konaním, resp. prešiel iba niečím, čo ministerstvo dopravy eufemisticky nazvalo "konferenčným pripomienkovým konaním". To znamená, že návrh boli prerokovaný len s vybranými subjektmi a verejnosť nemala vôbec žiadnu možnosť sa k nemu vyjadriť. To, že na skrátenie lehoty na pripomienkové konanie nebol žiadny pravidlami predpokladaný dôvod, je v tomto prípade už len detail. Pripomienkové konanie totiž nebolo skrátené, ale zrušené. Takýto postup však Legislatívne pravidlá vlády vôbec nepripúšťajú a je s nimi v zjavnom rozpore. 

A aby v tom neostal minister dopravy Vážny sám, presne to isté urobila ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Tomanová s návrhom novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorou chce vláda opäť otvoriť druhý pilier. Ani Tomanová sa pripomienkovým konaním nezdržovala a spravila ho len "konferenčne", teda spôsobom, ktorý je v rozpore s Legislatívnymi pravidlami. 

Ficova vláda kašle na pravidlá. Kašle aj na občanov, ktorým zrušením pripomienkového konania zobrala možnosť vyjadriť sa k jej návrhom. A nikoho to, zdá sa, príliš nezaujíma.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Teraz by sa nám hodila koruna

Kto zastaví odhodlanie premiéra zlikvidovať ekonomiku?

Cynická obluda

Epidémia kolónavírusu

Koľko času ste už zabili počas tejto karantény a koľko času ste zabili dnes na cestách? Porovnajte si.


Už ste čítali?