Dôchodcovia, spomalenci a nelimitovaná prezidentská kandidátka

Autor: Ondrej Dostál | 27.9.2008 o 19:51 | Karma článku: 9,21 | Prečítané:  1944x

Jedno sa tým slobodným fóristom uznať musí, zmysel pre humor im rozhodne nechýba. Nechceme viesť konfrontačnú, ale pozitívnu kampaň, vyhlásila predsedníčka Slobodného fóra Zuzana Martináková bezprostredne po tom, ako ju Republiková rada jej strany jednomyseľne nominovala za prezidentskú kandidátku. "Chceme Gašparovičovým dôchodcom a Radičovej spomalencom ukázať, ako sa zbierajú podpisy,“ spresnil predstavu fóristov o nekonfrontačnej kampani ich podpredseda pre stratégiu a ekonomiku Mário Lelovský.

www.kampan2006.blogspot.comwww.kampan2006.blogspot.com
 
Nuž nič proti konfrontácii. Tá k politike celkom prirodzene patrí. Akurát je trochu smiešne navážať sa do protikandidátov a zároveň na tej istej tlačovke vyhlasovať, že budeme robiť nekonfrontačnú kampaň. Ale zrejme za tým bude nejaká premyslená stratégia. SF ňou určite disponuje a je si isté, že zaberie, keď si jeho podpredseda pre stratégiu môže dovoliť verejne prirovnávať dôchodcov k spomalencom, čím vysiela jasný signál, že fórum na hlasy tejto početnej voličskej skupiny nie je odkázané. Ťahákom, ktorý rozhodne o výsledku volieb, zrejme má byť vyzberanie potrebného počtu podporných podpisov rýchlejšie, ako sa to podarilo priaznivcom Radičovej a Gašparoviča. Naozaj strategická úvaha. 
 
Fóristi to majú skrátka spočítané. Ako nekonfrontačne vysvetlil ich strategický podpredseda "Skončili sa časy starých usmievavých ujkov. Potrebujeme prezidenta, ktorý nás dokáže dôstojne reprezentovať v Bruseli a v zahraničí a nielen usmievať sa z balkóna. Ani kandidátka opozície nedokáže stmeliť rôznorodé skupiny a záujmy voličov širokého politického spektra." To dokáže iba stále mladšia usmievajúca sa kandidátka Martináková, ktorá to vidí podobne: "Je dôležité, aby prezident nevzišiel ani z jedného súčasného tábora, ktorý aktívne pôsobí v politike a vedie legitímne politické zápasy. Tie sa často vymykajú normám slušného a morálneho správania a vtedy by mal prezident zasiahnuť. Ľudia by mali mať pocit, že niekto za nich povie ten názor, ktorý cítia pri televíznych obrazovkách a vystúpeniach politikov. Ak je prezident z jedného alebo druhého tábora, nemôže takýto postoj zaujať, lebo je limitovaný. Preto je dôležité, aby sa o prezidentský post uchádzal kandidát, ktorý môže hovoriť smerom k jednej i druhej strane." Ak aj odhliadneme od komickosti predstavy, že prezident by nemal byť zo žiadneho z táborov, ktoré aktívne pôsobia v politike, nemožno celkom obísť ani otázku, kde to v súčasnosti pôsobí Zuzana Martináková? Nie náhodou tiež v politike? Má snáď byť jej strategickou výhodou, ktorá ju kvalifikuje na post prezidentky, to, že momentálne nepôsobí v politike až tak aktívne, lebo sa jej strana nedostala v ostatných voľbách do parlamentu? 

Slobodné fórum má legitímne právo uchádzať sa o post prezidenta so svojou kandidátkou. Keď však za svoju hlavnú prednosť vydáva, že nepatrí ani ku koalícii, ani k opozícii, tak je to veľmi biedna ponuka. A navyše relativizuje zodpovednosť súčasnej vládnej koalície za vulgarizáciu politiky, rozkladanie právneho štátu, stále otvorenejší klientelizmus, rozdúchavanie nacionalistických vášní, či útoky na slobodnú ekonomiku a slobodnú spoločnosť, ktorých sme v poslednej dobe čoraz častejšie svedkami.

Obávam sa, že časy starých ujkov, usmievajúcich sa z balkóna, sa tak rýchlo neskončia. Treba sa však usilovať o to, aby zmena (a nielen v prezidentskom paláci) prišla čo najskôr. To, čo ponúka Slobodné fórum, však zmene nijako nepomôže. Skôr naopak.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?