Vážneho vážny problém: Keď je recidivista ministrom

Autor: Ondrej Dostál | 3.6.2008 o 9:10 | Karma článku: 7,81 | Prečítané:  2105x

Keď sa recidivista dostane pred súd, obvykle je to posudzované ako priťažujúca okolnosť. Keď sa recidivista dostane do Ficovej vlády, môže to byť okolnosť, ako sa stať premiérovým obľúbencom. Presne ako v prípade ministra dopravy Vážneho.

Vážne kašle na pravidláVážne kašle na pravidlá

Minister Ľubomír Vážny a jeho ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií majú dve záľuby. Urýchľovať výstavbu diaľnic za akúkoľvek cenu a porušovať pri tom pravidlá. Konkrétne Legislatívne pravidlá vlády. Aktuálne sa tak deje pri návrhu novely zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest pre motorové vozidlá.

Legislatívne pravidlá vlády hovoria, že lehota na pripomienkovanie návrhu zákona má byť najmenej 15 pracovných dní. Z dôvodov, ktoré sú presne vymedzené v Legislatívnych pravidlách, možno lehotu skrátiť na 7 pracovných dní. Vážneho ministerstvo vystavilo spomínanú novelu na pripomienkovanie minulý týždeň na 6 pracovných dní. Bez toho, aby skrátenie lehoty akokoľvek zdôvodnilo. Napokon ani zdôvodniť nemohlo, keďže žiadny z dôvodov, uvádzaných v Legislatívnych pravidlách, nenastal.

Minister Vážny sa správa ako recidivista. Legislatívne pravidlá vlády porušuje už opakovane. Rovnakým spôsobom ich jeho rezort porušil vo februári 2007 pri návrhu novely zákona o niektorých opatreniach na urýchlenie výstavby diaľnic a ciest pre motorové vozidlá i v auguste 2007 pri návrhu zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach vo výstavbe niektorých pozemných komunikácií.

Zhodou okolností ide vo všetkých prípadoch o návrhy, ktoré vychádzajú v ústrety siláckym rečiam premiéra Fica o dokončení diaľničného spojenia Bratislavy a Košíc do najbližších parlamentných volieb. Vážneho recidíva zrejme nebude celkom náhodná. Porušovanie pravidiel sa totiž v tejto kauze netýka iba takého "detailu", ako sú Legislatívne pravidlá vlády. Ešte závažnejším porušením pravidiel je samotný obsah zlodejského diaľničného zákona - obmedzovanie vlastníckych práv vo forme stavania diaľnic na cudzích pozemkoch a porušovanie práv účastníkov stavebného konania, ktorí vďaka výnimkám z všeobecne stanovených pravidiel (stavebný zákon a správny poriadok) nemajú dostatočné nástroje, aby svoje vlastnícke práva a oprávnené záujmy efektívne chránili.

Obsahom aktuálne navrhovanej novely je rozšírenie úsekov budúcej diaľnice, kde sa takýmto spôsobom budú môcť pravidlá a vlastnícke práva občanov porušovať. Podporiť hromadnú pripomienku, ktorá práve naopak žiada celý tento zákon zrušiť, tak možno len do stredy 4. júna. Zatiaľ. To je lehota, ktorú v rozpore s Legislatívnymi pravidlami vlády stanovilo ministerstvo dopravy. Ficovo a Vážneho urýchľovanie výstavby diaľnic za cenu porušovania pravidiel sa tak deje až v dojemnej zhode formy a obsahu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Testovanie začne už v pondelok. Dokedy sa treba otestovať a čo sa zmení?

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.

Dobré ráno

Dobré ráno: Dotácie na rodovú rovnosť rozdali čudne

Ministerstvo rozdávalo viac ako 21-tisíc eur.

Komentár Zuzany Kepplovej

Hluchá linka, nefunkčná appka

Keď štát rieši násilie v rodinách.


Už ste čítali?