Dušan Čaplovič nie je žiadny Brad Pitt

Autor: Ondrej Dostál | 18.3.2008 o 11:06 | Karma článku: 12,42 | Prečítané:  2920x

Rozdiely medzi nimi sú do očí bijúce. Brad Pitt dostal za úlohu vo filme Sedem rokov v Tibete zákaz vstupu na čínske územie. Dušanovi Čaplovičovi za jeho súčasné alibistické reči o Tibete nič podobné nehrozí. Čaplovič je podpredsedom slovenskej vlády pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny. Ten názov je príliš dlhý. Ľudské práva sú tam v Čaplovičovom prípade navyše.

Podpredseda vlády to vidí inakPodpredseda vlády to vidí inakwww.filmklub.sk

Čínsky komunistický režim násilím potláča demonštrácie nespokojných Tibeťanov. Hovorí sa o desiatkach mŕtvych. Zbitých a zatknutých je mnohonásobne viac. Slobodné médiá nemajú do oblasti prístup, Čína starostlivo cenzuruje informácie, ktoré pustí von. Masívne porušovanie slobody zhromažďovania, slobody prejavu, slobody šírenia informácií. A slovenský podpredseda vlády PRE ĽUDSKÉ PRÁVA v tejto situácii nevyjadruje znepokojenie, neprotestuje, nebije na poplach, ale spochybňuje spontánnosť protestov v Tibete a hovorí o tom, že demonštranti boli zneužití. "Vždy je časť zneužitá, pod ideami a plamennými výzvami a nie všetci sú zorientovaní. Aj ja som patril ku generácii, ktorá bola v šesťdesiatom ôsmom zneužitá," tvrdí Čaplovič.

Dušan Čaplovič nie je žiadny Brad Pitt. Brada, pokiaľ je známe, nikto nezneužíval. Ešte šťastie. Inak by možno mal problém stvárniť hlavnú rolu vo filme, ktorý odhaľuje mnohé aj o súčasnej situácii v Tibete. Dušan Čaplovič to šťastie nemal a "zneužívanie" na ňom zanechalo neblahé následky. Keď hovorí o zneužitých demonštrantoch, hovorí presne to isté, čo hovorili komunistickí papaláši v Československu o všetkých prejavoch odporu proti komunistického režimu - či už na pražskom Václavskom námestí alebo na bratislavskom Hviezdoslavovom. A to už ani nehovorím, ako strašne sme boli zneužití ako študenti v novembri 1989!

Keď Čaplovič tvrdí, že na problém Tibetu sa nemôžeme pozerať len "európskymi očami", nápadne to pripomína reči našich prednovembrových komunistických pohlavárov, že Západ nemôže socialistickému táboru vnucovať svoje chápanie ľudských práv. Aj my sme vtedy mali demokraciu, ale socialistickú. Takže prečo by sme sa teraz mali starať do toho, čo sa deje v Tibete, že pán vicepremiér? Ak čínska predstava o ľudských právach zahŕňa zabíjanie demonštrantov na námestiach a cenzúru, prečo by sme im to nedopriali?

Nie je to však čínska predstava, ale komunistická. Obeťami brutálneho komunistického režimu nie sú len Tibeťania, ale aj Číňania. Tanky na pekingskom Námestí Tien-an-Men v roku 1989 nepostupovali voči čínskym študentom ohľaduplnejšie ako dnes čínska armáda a polícia proti Tibeťanom v uliciach Lhasy. Väznení, mučení a vo väzniciach zabíjaní stúpenci Falun Gongu sú jeho obeťami rovnako ako čínski disidenti alebo tibetskí budhistickí mnísi.

Prenasledovaní a zabíjaní Tibeťania si zaslúžia našu solidaritu a podporu rovnako ako prenasledovaní a zabíjaní Číňania. A keďže to Brad Pitt za nás urobiť nemôže a Dušan Čaplovič nechce, mali by sme im ju prejaviť my sami. Napríklad na dnešnom proteste proti násiliu v Tibete a za dodržiavanie ľudských práv v Číne, ktorý sa koná pred čínskym veľvyslanectvom v Bratislave.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Cítila každý vpich ihly. Lekárov so slzami v očiach prosila, aby už prestali

Denník SME oslovil všetky univerzitné a fakultné nemocnice. Ani jedna nedostala podnet na násilie či neetické správanie personálu počas pôrodu.

KOMENTÁRE

Slotu neutopia nástenkári ani nikto iný

Exministri si dali záležať, aby Slotu s nástenkou nespájali.


Už ste čítali?