reklama

Červená hviezda nad Bratislavou

Bratislavské Staré Mesto zakázalo na svojom území propagovať komunizmus. Prokuratúre sa to nepáči a žiada samosprávu, aby zákaz propagácie komunizmu zrušila. Voči zákazu propagovať fašizmus a rasizmus prokuratúra výhrady nemá. Ako keby medzi nimi bol nejaký rozdiel.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (47)
Obrázok blogu

V apríli prijalo Miestne zastupiteľstvo mestskej časti Bratislava - Staré Mesto Všeobecne záväzné nariadenie (VZN) č. 7/2007 o voľných pouličných aktivitách. Nariadenie stanovuje pre pouličné aktivity viaceré podmienky, jednou z nich je "aktivitou nepopierať a neobmedzovať osobné, alebo iné práva občanov, neurážať náboženské vyznanie, sociálne postavenie, nehanobiť národ, rasu, pôvod, pohlavie, neroznecovať nenávisť a neznášanlivosť, nepropagovať fašizmus, rasizmus, komunizmus". Zákaz propagácie komunizmu sa nepáčil Jozefovi Hoptovi bývalému poslancovi NR SR za KSS a súčasnému predsedovi (komunistickej) strany Úsvit. Podal podnet na prokuratúru, prokuratúra na základe jeho podnetu nariadenie preskúmala a podala proti nemu protest, ktorým sa bude zaoberať zajtrajšie zasadnutie staromestského zastupiteľstva. Lepšie povedané, bude sa zaoberať návrhom na zmenu VZN o voľných pouličných aktivitách v súlade s výhradami prokuratúry. Protest prokuratúry sa týka viacerých vecí v nariadení, medzi nimi aj zákazu propagácie komunizmu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prokuratúra namieta, že zákaz propagovania komunizmu je nad rámec všeobecne záväzných právnych predpisov: "Komunizmus ako taký nie je v rámci právneho poriadku Slovenskej republiky definovaný ani zakázaný. Uvedené ustanovenie nariadenia je v rozpore s vyššie citovaným § 6 odsek 1 zákona o obecnom zriadení, nakoľko zakazuje propagáciu komunizmu, čo nie je zákonom zakázané. Ani byť nemôže, pretože žiadna zákonná definícia tohto pojmu neexistuje." Zákonom však nie sú definované ani rasizmus alebo fašizmus, rovnako žiadny zákon explicitne nezakazuje propagáciu fašizmu alebo rasizmu. Fašizmus sa v rámci slovenského právneho poriadku spomína iba v zákonoch č. 475/2005 Z.z. o výkone trestu odňatia slobody a č. 221/2006 Z.z. o výkone väzby. Tie sa však týkajú podmienok výkonu väzby a odňatia slobody (väzni nesmú dostávať, ani prechovávať predmety a tlačoviny, ktoré propagujú fašizmus), nie voľných pouličných aktivít. Prokuratúre napriek tomu vadí iba zákaz propagácie komunizmu, čo nemá žiadnu oporu v zákone, iba v odlišnom politickom pohľade hodnotiteľa, v tomto prípade prokuratúry, na fašizmus, rasizmus a komunizmus. Ak by teda platila argumentácia prokuratúry vo vzťahu ku komunizmu (našťastie, neplatí), rovnakým spôsobom by sa mala uplatniť aj vo vzťahu k fašizmu a rasizmu a prokuratúra by mala staromestskú samosprávu žiadať, aby zrušila aj zákaz ich propagovania. Nič také však nežiada.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prokuratúra sa však mýli, ak tvrdí, že propagácia komunizmu nie je v slovenskom právnom poriadku zakázaná. Zákaz propagácie fašizmu, rasizmu aj komunizmu vyplýva z ustanovení Trestného zákona. Podľa § 421 ods. 1 Trestného zákona "Kto podporuje alebo propaguje skupinu osôb, ktorá násilím, hrozbou násilia alebo hrozbou inej ťažkej ujmy smeruje k potlačeniu základných práv a slobôd osôb, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov". Podľa § 422 ods. 1 Trestného zákona "Kto verejne, najmä používaním zástav, odznakov, rovnošiat a hesiel, prejavuje sympatie k hnutiam, ktoré násilím, hrozbou násilia alebo hrozbou inej ťažkej ujmy smerujú k potláčaniu základných práv a slobôd osôb, potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky". Komunizmus, rovnako ako fašizmus, je hnutím, ktoré násilím, hrozbou násilia alebo hrozbou inej ťažkej ujmy smeruje k potláčaniu základných práv a slobôd osôb. V prípade komunizmu to vyplýva nielen z historickej skúsenosti, ale aj priamo z platných slovenských zákonov. Napr. zo zákona č. 125/1996 Z.z. o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému a zákona č. 553/2002 Z.z. o sprístupnení dokumentov o činnosti bezpečnostných zložiek štátu 1939 - 1989 a o založení Ústavu pamäti národa. Oba hovoria jasnou rečou o zločinoch režimu založeného na komunistickej ideológii a ovládaného komunistickou stranou. Tvrdiť, že komunizmus nie je hnutím smerujúcim násilnou cestou k potláčaniu práv a slobôd, možno asi s takou mierou presvedčivosti, ako tvrdiť to isté o fašizme, či nacizme.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Verejné prejavovanie sympatií k takémuto hnutiu, ako aj podpora a propagácia takejto skupiny osôb sú konaním, ktoré podlieha sankciám podľa Trestného zákona. Zákaz konania, ktoré je v rozpore so zákonmi, preto nemôže byť kvalifikovaný ako protizákonný, ako sa nám to pokúša podsunúť protest prokuratúry. Preto neexistuje žiadny dôvod pre zmenu staromestského nariadenia v tomto bode. Na červenú hviezdu a hákový kríž treba používať rovnaký meter.

(Autor tohto článku je poslancom Miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava - Staré Mesto. V apríli inicioval zaradenie zákazu propagácie komunizmu do návrhu nariadenia. Na zajtrajšom zasadnutí zastupiteľstva predloží návrh, aby v ňom bol zákaz propagácie komunizmu ponechaný.)

Ondrej Dostál

Ondrej Dostál

Bloger 
  • Počet článkov:  223
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Predseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS) a poslanec NR SR (klub SaS). Vo voľbách do NR SR kandidujem ako jeden zo štyroch kandidátov OKS (Radovan Kazda (č. 20), Juraj Petrovič (č. 32) a Zuzana Aufrichtová (č. 101)) na kandidátnej listine SaS. Zoznam autorových rubrík:  PolitikaBratislavaSmrteľne vážneSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu