My, národ slovenský, spoločne s potrubiami a spotrebiteľskými obalmi

Autor: Ondrej Dostál | 22.10.2014 o 11:48 | (upravené 22.10.2014 o 14:16) Karma článku: 11,36 | Prečítané:  2276x

Už o pár týždňov budem žiť v krajine s ústavou, v ktorej sa v článku 4 píše o potrubiach a spotrebiteľských obaloch. A mám pri tej predstave dosť trápny pocit. Ale netešte sa, ja sa nikam nesťahujem. Vy v tej krajine budete žiť spolu so mnou. 

Parlament včera vo vládno-opozičnom objatí pohodlne nadústavnou väčšinou 102 poslancov schválil tzv. vodnú novelu ústavy. Zakazuje vývoz vody s istými výnimkami. Ak aj odhliadneme od vecnej neopodstatnenosti celej novely, z legislatívneho hľadiska je to úplný paškvil.

Potrubia a balenie v spotrebiteľských obaloch sa v Ústave Slovenskej republiky nebudú spomínať niekde v článku 144, ale hneď na začiatku. V článku 4. Len 10 viet po cyrilo-metodskom duchovnom dedičstve a 9 viet po zvrchovanom, demokratickom a právnom štáte. Ďaleko vpredu pred ľudskými právami, parlamentom, či prezidentom. Proste ústava, ako sa patrí. Najvyšší zákon štátu, na ktorý môže byť človek právom hrdý. Američania môžu závidieť.

Ústava komunistického Československa v slávnom článku 4 deklarovala, že „Vedúcou silou v spoločnosti i v štáte je predvoj robotníckej triedy, Komunistická strana Československa, dobrovoľný bojový zväzok najaktívnejších a najuvedomelejších občanov z radov robotníkov, roľníkov a inteligencie.“ Vypustenie článku 4 o vedúcej úlohe komunistickej strany bolo jednou z hlavných požiadaviek Novembra 89. Po štvrťstoročí sa článok 4 vracia. Vedúcu úlohu strany nahradila vedúca úloha vody. (© Belo Hefler, šéfeditor portálu infoRožnava.sk)

Tak to vyzerá, keď sa hystéria rozdúchaná konšpirátormi snúbi s populizmom väčšinových politikov. Ale aspoň, že jednota formy a obsahu ostala zachovaná.

***

Ak sa Vám článok páčil, môžete ho podporiť na VYBRALI SME

OKS: Vodná novele ústavy je legislatívny paškvil

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Život po 65 nekončí. Sex často áno

Božíčku, to bolo včera niečo. Veta, ktorá vyvolá úsmev na tvári. Kým nezistíte, že ju povedal 70-ročný pár.

KOMENTÁRE

Po sneme: nejde o reštart, ale o štukatérske práce

Cesta Smeru už nie je treťou cestou, ale vraj dramaticky jedinou.


Už ste čítali?