Som euroskeptik. Ale Brusel nie je Moskva. A pravda nie je uprostred

Autor: Ondrej Dostál | 16.5.2014 o 16:24 | (upravené 16.5.2014 o 17:23) Karma článku: 13,24 | Prečítané:  4642x

Slovo euroskeptik sa na Slovensku používa skoro ako nadávka. Niet divu, že sa k nemu hanbia prihlásiť aj tí politici, ktorí sú tak vnímaní všetkými naokolo. A ktorí reálne euroskeptikmi sú. Ja s tým problém nemám. Som euroskeptik.

Podľa Krátkeho slovníka slovenského jazyka je euroskepticizmom „skeptický postoj k utvoreniu integrovaného federalizovaného európskeho štátu“. A práve stúpencom takéhoto skeptického postoja, čiže euroskeptikom sa cítim aj ja. Euroskepticizmus nie je snaha o rozpad EÚ alebo vystúpenie Slovenska z nej, ale názor na to, ako by EÚ mala vyzerať. Presvedčenie, že centralizácia zašla priďaleko. A že Únia by sa nemala zmeniť na jeden štát, ale riešiť len tie záležitosti, ktoré sú potrebné pre fungovanie spoločného trhu. Treba sa k nositeľom takýchto názorov správať, ako keby mali lepru?

Euroskeptici, nacionalisti a extrémisti

Problémom je, že euroskepticizmus sa (a nielen v našich končinách) často zamieňa za extrémizmus a nacionalizmus. Zaujímavý článok na túto tému uverejnil začiatkom roka v denníku SME Peter Morvay, podľa ktorého„euroskepticizmus a extrémizmus sa čiastočne prekrývajú, miešať ich dohromady však stiera hranice demokracie a pomáha len extrémistom.“

Na Slovensku je to viditeľné napríklad aj pri porovnaní euroskepticizmu s tým, čo v poslednom období predvádza SNS. A nemyslím teraz Rafaela Štefánika na Bradle. Priznám sa, že som trochu zbystril pozornosť, keď som zistil, že SNS si v období druhého vyhnania Jána Slotu za svoj terč po Prahe, Maďaroch a Rómoch zvolila Brusel. Obávať sa bolo zbytočné. Ich eurovolebné heslo „Byť partnermi, nie otrokmi“ je plne v línii ich predchádzajúcich výkrikov typu „Dosť bolo Prahy!“, „Maďari za Dunaj!“, „Dlhý bič a krátky dvor!, či „Cudzie nechceme, svoje si nedáme“. Zmenili sme SNS. Hahaha.

My v OKS sa v domácej politike snažíme obhajovať princípy slobodného trhu a kritizovať socialistické tendencie. Preto keď ako kandidát na europoslanca volám po spoločnom trhu, nie po spoločnom socializme, je to len logické. Nemôžem si pomôcť, som už taký.

A konzistentne sa správajú aj v SNS. Tiež si nemôžu pomôcť. Sú už takí. Xenofóbni nacionalisti. Xenofóbny nacionalizmus nemá ale s prortrhovým euroskepticizmom nič spoločné. Bez ohľadu na to, či má ožransko-slotovskú, insitno-rafajovskú alebo fašisticko-kotlebovskú podobu. To len, aby sme v tom mali jasno.

Brusel a Moskva

Je tu však aj druhý problém. A ten je vnútri samotného euroskeptického hnutia. Časť euroskeptikov zašla vo svojom eurokriticizme tak ďaleko, že prestala vidieť rozdiel medzi Bruselom a Moskvou. Nachádzať paralely medzi súčasným eurosocializmom Bruselu a niekdajším sovietskym socializmom Moskvy nie je až také zložité. A vyzerá to efektne. Premaľovať modrú európsku vlajku na červeno a ku hviezdičkám prikresliť kosák a kladivo.

Uchádzam sa o hlasy protrhovo orientovaných euroskeptikov. Ale asi je poctivé vopred povedať, že ak si myslíte, že Brusel je Moskva, nebudem pre vás zrejme tá správna voľba. Ja si to totiž nemyslím a nebol by som dobrým reprezentantom tohto názoru v europarlamente. Som kritikom bruselského socializmu, ale rozlišujem medzi ním a totalitným režimom, v ktorom sme žili do roku 1989. Nerozlišovať medzi hocako nedokonalou a eurosocializmom zaťaženou demokraciou a totalitným komunizmom považujem za rovnako nesprávne a povrchné, ako keď niektorí euronadšenci hádžu do jedného vreca nás, protrhových euroskeptikov s xenofóbnymi nacionalistami a extrémistami.

Pravda uprostred

A nielen v súvislosti s vývojom na Ukrajine mám ešte potrebu niečo dodať. K Bruselu nevidím alternatívu ani v súčasnej Moskve Vladimíra Putina. Slovensko je a má ostať súčasťou Západu. Toho Západu, ktorého inštitucionálnym vyjadrením sú NATO a EÚ. Pri všetkých ich chybách a nedostatkoch je to iný svet než znovuožívajúci ruský imperializmus. Je to náš svet.

A nemyslím si ani to, že pravda leží kdesi uprostred medzi Moskvou a Bruselom, či Moskvou a Washingtonom. Reálne hrozí, že sa tu znovu spustí železná opona. Tento raz by sme už mali ostať na správnej strane. A nehľadať „pravdu uprostred“, ani sa nesnažiť byť mostom medzi Východom a Západom. To sú slepé uličky.

***

Ak sa Vám článok páčil, môžete ho podporiť na  VYBRALI SME.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Cibulková: Mohla som sa zlomiť, no hodila som to za hlavu

Slovenská tenistka Dominika Cibulková sa pri svojej premiére na turnaji Masters prebojovala do semifinále. Stačilo jej na to jedno víťazstvo nad Simonou Halepovou.

ŠPORT

Cibulková je v semifinále, pomohla jej súperka

Kerberová bez straty setu zdolala Keysovú.

KOMENTÁRE

Čo môže stihnúť Danko za dvadsať minút

Obmedzenie času na vystúpenie kultúru v parlamente nezlepší.


Už ste čítali?