reklama

Drž hubu a nepýtaj sa!

Aký obsah, taká forma. V prípade pokusu skryť oklieštenie infozákona v zákone o hospodárskej mobilizácii a telefonátov z úradu vlády ľuďom, čo si dovolili ozvať sa proti pripravovanej novele petičného zákona, to sedí ako riť na šerbeľ. Asi len ťažko by sme hľadali výstižnejšiu ilustráciu toho, o čo v oboch zákonoch ide. Občania majú držať hubu a nepýtať sa.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Takto nejako si Ficova vláda predstavuje ideálny vzťah medzi politikmi a úradmi na jednej a občanmi na druhej strane.
Takto nejako si Ficova vláda predstavuje ideálny vzťah medzi politikmi a úradmi na jednej a občanmi na druhej strane. (zdroj: Zdroj: http://www.csfd.cz/film/117181-drz-hubu/)

Ficova vláda malými a zdanlivo nenápadnými krokmi zasahuje do občianskych a iných základných práv a slobôd. Tu spochybní vlastnícke práva zjednodušením vyvlastňovania. Tam vo vzťahu k volebnej kampani obmedzí slobodu prejavu. Najnovšími exponátmi výstavy úspechov budovania demokracie verzia Fico 2 sú novela petičného zákona a zákon o hospodárskej mobilizácii. Lepšie povedané pokusy obmedziť petičné právo a pravo na informácie.

Hlavne nás nenaháňajte

Novela petičného zákona sa tvári ako neviniatko reagujúce na „poznatky aplikačnej praxe" a jej veľkú časť tvorí vata v podobe zmeny právnej terminológie. Miesto „orgánu verejnej správy" bude v zákone „orgán verejnej moci". A miesto „osoby, ktorá je určená na zastupovanie v styku s orgánom verejnej správy" sa bude používať termín „zástupca". No nevídali.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za balastom terminologických zmien sa však skrýva snaha predĺžiť lehotu na vybavenie petícií z 30 pracovných dní na 60 pracovných dní. Úrad vlády v dôvodovej správe argumentuje vybavovaním komplikovaných petícií, ktoré sa týkajú pôsobnosti viacerých orgánov. Lehota sa však má predĺžiť pre všetky, nielen pre tie „komplikované". Úrad vlády dokonca neváha v dôvodovej správe klamať: „Dôvodom na úpravu je aj skutočnosť, že v dňoch pracovného pokoja plynie lehota, v ktorej zamestnanci orgánu príslušného na vybavenie petície v skutočnosti nemôžu petíciu vybavovať a lehota plynie márne." Keďže sa lehota počíta podľa pracovných, nie kalendárnych dní, nemôže predsa plynúť v dňoch pracovného pokoja.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Už v súčasnosti môže úrad lehotu 30 pracovných dní na vybavenie petície predĺžiť o ďalších 30 pracovných dní. Ak by sa základná lehota predĺžila na 60 pracovných dní, mali by úrady na vybavenie petície de facto 90 pracovných dní. To je 18 týždňov. To je viac ako štyri mesiace. V praxi by to značne oslabilo reálny zmysel petičného práva. Občania, buďte ticho! A ak sa ozvete, nečakajte, že sa kvôli vám budeme naháňať. Dáme si pekne načas.

Haló, tu úrad vlády

hromadnej pripomienke k novele petičného zákona sme okrem nepredlžovania lehoty na vybavenie petície žiadali aj možnosť voľného podpisovania petícií na internete bez zaručeného elektronického podpisu a povinnosť dotknutých úradov uskutočniť rozporové konanie so zástupcami petície, s ktorou sa stotožnilo viac ako 500 ľudí. Tak, ako je to vo vzťahu k pripomienkovému konaniu k návrhom zákonov upravené v Legislatívnych pravidlách vlády.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A keďže sme pod pripomienku zozbierali viac ako 500 podpisov, úrad vlády by mal s nami uskutočniť rozporové konanie. Čo si myslí o našich požiadavkách, však dal jasne najavo tým, že začal signatárov hromadnej pripomienky obvolávať a zisťovať, či sa pod ňu naozaj podpísali.

Mobilizačná mobilizácia

Účelom novely infozákona z dielne ministerstva hospodárstva je zasa dosiahnuť, aby sa občania úradov menej pýtali, respektíve, keď sa aj spýtajú, aby sa menej dozvedeli. Úplne v súlade so snahou nevyvolávať „zbytočné otázky" občanov je preto aj skrytie novely infozákona do iného, nesúvisiaceho zákona. No povedzte, napadlo by vás, že sa pokus o oklieštenie infozákona udeje cez zákon o hospodárskej mobilizácii?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A darmo sa bude teraz ministerstvo spravodlivosti rozčuľovať, že sa už s ministerstvom hospodárstva dohodlo na nenovelizovaní infozákona zákonom o hospodárskej mobilizácii a že hromadná pripomienka verejnosti proti okliešteniu infozákona je „vykopávaním otvorených dverí". Nie je. Okliešťovanie infozákona je zlé a škodlivé, či už ho presadzuje ministerstvo hospodárstva v utajenom režime cez zákon o hospodárskej moblizácii, alebo ho navrhne ministerstvo spravodlivosti v rámci väčšej novely infozákona. Je len dobre, že sa verejnosť ozvala tak masívne.

Zápas o infozákon sa kauzou hospodárska mobilizácia nekončí, ale iba začína. Nad infozákonom sa sťahujú mraky a občianska verejnosť by mala ostať v strehu.

***

Ak ste nepodpísali hromadnú pripomienku proti okliešteniu infozákona, môžete tak urobiť ešte dnes (pondelok 4. novembra) na portáli changenet.sk.

Ak vám nie je ľahostajné, čo sa v nasledujúcich mesiacoch udeje s infozákonom, podporte aj Výzvu občianskej iniciatívy Za dobrý zákon o slobodnom prístupe k informáciám.

Ondrej Dostál

Ondrej Dostál

Bloger 
  • Počet článkov:  223
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Predseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS) a poslanec NR SR (klub SaS). Vo voľbách do NR SR kandidujem ako jeden zo štyroch kandidátov OKS (Radovan Kazda (č. 20), Juraj Petrovič (č. 32) a Zuzana Aufrichtová (č. 101)) na kandidátnej listine SaS. Zoznam autorových rubrík:  PolitikaBratislavaSmrteľne vážneSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu