reklama

V stopách Harabina: Drzé telefonáty z úradu vlády

V pondelok sa skončilo pripomienkové konanie k novele petičného zákona. A úrad vlády začal obvolávať signatárov hromadnej pripomienky, ktorou sme sa ozvali proti predlžovaniu lehôt na vybavenie petície. Odkiaľ má úrad telefónne čísla na ľudí? Tí ich predsa v pripomienke neuvádzali. Aký zákon oprávňuje úrad vlády, aby telefonoval ľuďom a pýtal sa ich, či sa naozaj podpísali pod hromadnú pripomienku?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)
Z rovnakej stajne
Z rovnakej stajne 

Legislatívne pravidlá vlády umožňujú verejnosti pripomienkovať návrhy zákonov. Môžu tak urobiť prostredníctvom Portálu právnych predpisov, na ktorom sa dá zaregistrovať po uvedení e-mailovej adresy. Alebo tak môžu urobiť aj inou formou. Napríklad podpisom na papierovú verziu pripomienky, či elektronickou formou na inom portáli. Minulý týždeň sme našu hromadnú pripomienku k novele zákona o petičnom práve zverejnili na občianskom portáli changenet.sk. Tak ako tam doteraz bolo zverejnených už množstvo iných hromadných pripomienok, petícií, či iných výziev.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A dnes som sa mi začali ozývať ľudia, že im volali z úradu vlády a zisťovali, či hromadnú pripomienku naozaj podpísali. Pred štyrmi rokmi rozposielal Štefan Harabin „ďakovné e-maily" ľuďom, ktorí sa podpísali pod výzvu Aliancie Fair-play proti jeho zvoleniu za predsedu Najvyššieho súdu SR. Účelom mohlo byť ťažko niečo iné ako zastrašiť ľudí, čo sa odvážili ozvať. Dnes našiel Harabin „dôstojného nástupcu" vo Federičovom a Ficovom úrade vlády.

Úrad vlády obvoláva signatárov hromadnej pripomienky. Informovala ma o tom Zuzana Čahojová, podľa ktorej jej to zdôvodnili tým, že „také množstvo podpisov sa im zdá podozrivé". Ona sama pritom hromadnú pripomienku nepodpísala, podpísala ju jej mama. A evidentne nie je jediná, komu z úradu vlády zavolali.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Akým právom si Federičovi úradníci dovoľujú telefonovať ľuďom? Ako sa dostali k ich telefónnym číslam? A čo má byť účelom tejto akcie? Zistiť, či sa medzi menami signatárov nenachádzajú aj ľudia, ktorí pripomienku nepodpísali? Alebo zastrašiť ľudí, ktorí si dovolili sa ozvať?

Podľa ústavy môžu štátne orgány konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon. Vcelku by ma zaujímalo, ktorý zákon toto úradu vlády umožňuje. A aké bude mať dôsledky, ak žiadny.

P.S. Ak chcete, aby zo štátneho úradu zavolali aj Vám a nestihli ste podpísať pripomienku k novele petičného zákona, môžete sa ešte stále podpísať pod hromadnú pripomienku proti okliešťovaniu infozákona. To sa im tiež nebude páčiť, takže budete mať šancu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak sa Vám článok páčil, môžete to dať najavo aj na Vybrali SME.

Ondrej Dostál

Ondrej Dostál

Bloger 
  • Počet článkov:  223
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Predseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS) a poslanec NR SR (klub SaS). Vo voľbách do NR SR kandidujem ako jeden zo štyroch kandidátov OKS (Radovan Kazda (č. 20), Juraj Petrovič (č. 32) a Zuzana Aufrichtová (č. 101)) na kandidátnej listine SaS. Zoznam autorových rubrík:  PolitikaBratislavaSmrteľne vážneSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu